Dlhé roky zanedbanú lokalitu chcú zmeniť na oddychovú zónu s lavičkami a ohniskami
Prostredie okolo Račieho potoka v blízkosti záhradkárskej lokality Farmár by sa malo v blízkej budúcnosti zmeniť. V čom a ako konkrétne, o tom sa rozprávame s Vincentom Ferencom z MČ Sever, ktorý má na starosti civilnú ochranu.
"Ide o projekt protipovodňovej ochrany pod názvom ´Račí potok´, na ktorý bolo 28. augusta 2006 vydané právoplatné územné rozhodnutie. Teraz by mali prísť k slovu geologický prieskum, projektové práce a inžinierska činnosť. Bez nich nemôže byť vydané stavebné povolenie. Spomínané činnosti majú byť v zmysle zmluvy podpísanej našou MČ a Mestom Košice financované z mestského rozpočtu," uviedol V. Ferenc. Následne pôjde žiadosť na Ministerstvo životného prostredia SR, aby na realizáciu projektu poskytlo dotáciu. Je to povinnosť štátu vyplývajúca zo zákona č. 666 o protipovodňovej ochrane. Čiastočne by sa na spolufinancovaní malo podieľať mesto a časť peňazí by sa dala žiadať aj z európskych fondov.
"Na Račom potoku by nemala byť iba klasická protipovodňová ochrana. Lokalitu chceme zmeniť na oddychovú zónu, kde budú pre deti hojdačky, pre dospelých lavičky. A tiež malé ohniská, aby si na spestrenie pobytu mohli rodiny v prírode upiecť trebárs špekáčky." Postaviť by sa malo tiež päť hrádzí s technickým zariadením, regulujúcim prívaly prípadnej storočnej vody. Využijú sa pritom aj dve pôvodné. V projekte sa ráta tiež s likvidáciou súčasných divoko rastúcich kultúr a s vysadením nových.
"Momentálne prostredie ešte vyzerá hrozne, povaľuje sa tam prakticky všetko, čo sa z domácností dalo vynosiť. Keď bude projekt dokončený, chceli by sme nájsť správcu, ktorý bude mať lokalitu na starosti. Doriešiť sa musí tiež správcovstvo Račieho potoka. V minulosti vody z bane Bankov, ktoré prepierali to, čo sa vyťažilo, sa umelým kanálom odviedli cez KVP do Čičkovského a Myslavského potoka." Úpravou toku potoka sa zmenila vodná mapa, a tak sa Račí potok dostal pod správcovstvo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a nie napríklad Vodohospodárskeho podniku. VVS je však súkromnou akciovou spoločnosťou, ale zákon hovorí, že správu podobných tokov môže robiť len štátny podnik. "Tento nesúlad musí vyriešiť ministerstvo životného prostredia. Nemôžem však povedať, že by pracovalo rýchlo, lebo žiadosť o zmenu leží na stole (alebo v stole?) niektorého úradníka pomaly dva roky... Pritom je to dôležité, lebo, ak sa na potoku urobia úpravy a zmeny, niekomu musia byť odovzdané. Zatiaľ sa udialo aspoň to, že VVS vyčistila dno potoka," pokračoval V. Ferenc v informáciach.
S projektom "Protipovodňovej ochrany Račí potok" sú zoznámení miestni i mestskí poslanci. Teraz treba nájsť čo najskôr milión korún na projektovú dokumentáciu a potom sa pustiť do samotných úprav. Majetkovo-právne vysporiadanie ich brzdiť nebude, pozemky sú totiž mestské. "Keby sa všetko dobre rozbehlo, celý projekt za asi 20 miliónov korún by sa dal zrealizovať do dvoch rokov. My, v mestskej časti, sme na akékoľvek kroky pripravení. Osobne by som bol šťastný, keby som si v tejto lokalite mohol o dva roky opiecť slaninku alebo špekáčika," dodal s dávkou optimizmu V. Ferenc.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Svietiť alebo nesvietiť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári