pôvodná vyhláška. Tá hovorí, že autá sú povinné cez deň jazdiť so zapnutými svetlami len od 15. októbra do 15. marca. Potom nie.
Napriek tomu mnohí šoféri, i keď tým konkurujú slnku, aj teraz svetlá zapínajú. Zrejme si uvedomujú, aké dôležité je nielen vidieť, ale aj byť videní. O tom, či dôjde alebo nedôjde k nehode rozhoduje často práve to, či vás druhý šofér včas zbadá. Hoci nie vždy sa nehody končia tragicky, aj rozbité plechy predstavujú kopec nepríjemnosti. Od zápisu policajtov po opravu auta v servise a úhradu z poisťovne prejdú často aj mesiace. A to papierovanie. Šofér sa medzitým cíti ako bez nohy, spoznáva prepravný poriadok DPMK, zisťuje, aké sú Košice krásne a zaujímavé.
Nechajme však iróniu, vráťme sa k realite. Skutočne neprejde deň, aby som neprechádzala okolo nejakej dopravnej nehody s miernejšími, a žiaľ, aj s vážnejšími dôsledkami. Chválim preto šoférov, ktorí i cez deň svietia. Aj keď tým opotrebúvajú žiarovky, a tak ich prevádzka auta stojí o nejakú tú korunu viac ako šetrných šoférov. Šetriť však v podobných prípadoch na sebe, aj na druhých, považujem za nelogické. Aspoň zrána a od popoludnia, keď je počasie všelijaké, treba radšej jazdiť tak, aby nás bolo vidieť. Švédi už dávno vedia, aký veľký zmysel to má...
lia
Autor: Svietiť alebo nesvietiť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári