šport a mládež, poslanca národnej rady Dušana Galisa (Smer-SD). Ten v uplynulých dňoch navštívil Košice v rámci výjazdového rokovania parlamentného výboru pre vzdelanie, mládež, vedu a šport, pričom informoval, že premiér zabezpečí tento rok peniaze na 17 nových viacúčelových miniihrísk na východe. Už druhý rok však dostávajú Košičania nejasné informácie o možnosti, že vláda tento rok podporí spolu s bratislavským aj výstavbu nového futbalového štadióna Mestského futbalového klubu na Blšáku. To má v kompetencii Galis, tak sme sa ho na to spýtali.
Podporí vláda výstavbu futbalového štadióna v Košiciach?
"Teraz riešime len národný futbalový štadión v Bratislave. To je priorita národného významu. Musí sa začať stavať čo najskôr (keď totiž vyprší štadiónu Slovana výnimka od UEFA platná do roka 2008, reprezentácia nebude mať na Slovensku kde hrať pozn. red.). Súčasne je prioritou aj výstavba hokejového štadióna v Bratislave kvôli usporiadaniu MS 2011. Až potom môžeme riešiť ostatné štadióny."
Takže nie je náhoda, že posledný materiál, ktorý ste k výstavbe futbalových štadiónov predložili na rokovanie vlády v októbri 2006, hovorí len o bratislavskom?
"Nie je. Navyše rokovanie o tomto bode bolo prerušené. Takže ešte ani o národnom štadióne vláda nerozhodla. Potom však máme záujem pomôcť aj štadiónom v ďalších mestách. Ale podporu nemožno čakať len od vlády. Pomôcť musia aj mestá, samosprávne kraje a iné subjekty."
Dala vláda aspoň prísľub, že nový košický štadión podporí?
"Nie. Okrem národného štadióna nedala vláda prísľub Košiciam ani nikomu inému. Pomoc Košiciam je ešte len v rovine súkromných rozhovorov v parlamente a mojich horúcejších debát s premiérom Ficom a predsedom parlamentu Paškom. Na vládu to však podané nebolo."
Mestský futbalový klub Košice, akciová spoločnosť mesta a firmy Steel Trans, chce podľa vyjadrenia svojho prezidenta Blažeja Podoláka stavať štadión pre 20-tisíc divákov asi za pol miliardy a má spĺňať kritériá UEFA na medzištátne zápasy.
"To je podľa mňa blbosť. Neviem, prečo nestačí štadión pre 10-tisíc. Tu viac ako 10-tisíc ľudí na futbal chodiť nebude. Aj desaťtisícový môže spĺňať kritériá UEFA. A pre národný štadión v Bratislave zas podľa mňa stačí kapacita 25-tisíc (náklady na jeho výstavbu odhadujú na dve až tri miliardy a možno budú mať formu 30-ročných splátok súkromnému investorovi pozn. red.)."
Už takmer dva roky čaká MFK na rozhodnutie vlády o prípadnej podpore výstavby jeho štadióna. Prezident klubu totiž opakovane tvrdil, že košický štadión môže byť v jednom balíku štátnej podpory s bratislavským. Pritom už budúci rok by mal MFK začať stavať, lebo inak hrozí, že bude musieť vrátiť mestu pozemky v hodnote okolo 150 miliónov.
"V budúcnosti však nevidím problém, že by podpora košickému štadiónu vo vláde neprešla. Mimochodom, súčasná situácia s futbalovými štadiónmi v Košiciach, to je tragédia. Veď Košice boli futbalové mesto, a zrazu nikto nemá štadión, hoci ich bolo niekoľko, všetko popredali. Ja by som za to bral na zodpovednosť funkcionárov, ľudí, mesto, ako je to možné?"
Takže kedy vláda podporí košický štadión?
"Myslím, že v roku 2008 je to reálne. Skôr nie. A je málo pravdepodobné, že by vláda tento rok rozhodla inak, ako vám ja teraz hovorím. Budúci rok však už nebudú v hre len Košice, ale aj Banská Bystrica, Žilina či iné mestá futbalovo rovnocenné Košiciam. Bude treba nájsť spôsob, aby sa nikomu nekrivdilo."
Akou mierou by potom mohla vláda prispieť na výstavbu štadióna v Košiciach?
"V žiadnom prípade nie v plnej výške. Možno 50 na 50 by sa ešte dalo. Určite budú musieť prispieť aj iné subjekty, napríklad samospráva. Otázkou však pre mňa ešte je, ale to len teoreticky, keby polmiliardový štadión na pozemkoch akciovky MFK Košice celý zaplatil štát, komu by potom štadión patril? Podolákovi a mestu alebo štátu? Ktorý klub by nechcel, aby mu štát postavil štadión? Alebo štát len prispeje menšou časťou, napríklad 200 miliónmi, a štadión ostane majetkom MFK. Ale to je len moja úvaha."
Prezident MFK: Galis sa môže mýliť
Doterajšie vyhlásenia Blažeja Podoláka:
"Zaviazali sme sa, že výstavba by mala začať najneskôr do roku 2008. Štadión by mal mať kapacitu minimálne 20-tisíc miest na sedenie. Podľa podkladov z Česka štadión s podobnou kapacitou vyšiel na 300 až 400 miliónov českých korún (asi 500 miliónov Sk). S podobnou čiastkou treba rátať i v našom prípade. Rátame, že výstavba národného štadióna v Bratislave by pomohla aj nám, aby sme v Košiciach mali akýsi druhý národný štadión." (Korzár, júl 2005)
"Čakáme na rozhodnutie vlády v najbližších mesiacoch ohľadne výstavby národného štadióna. S tým totiž súvisí i otázka záložných štadiónov, ktoré by mali stáť v Banskej Bystrici a v Košiciach. Podpora výstavby štadióna v Košiciach bola schválená ešte minulou vládou (tá však v júni 2006 schválila len postup pri výstavbe futbalovej infraštruktúry na Slovensku všeobecne, v uznesení sa Košice nespomínajú pozn. red.)." (www.mfkkosice.sk, október 2006)
"O peniazoch sme ešte nemali možnosť hovoriť, pretože nová vláda i poslanci sa v práci len rozbiehajú. Rozhodne by sme chceli košickú investíciu spojiť do jedného balíka s výstavbou bratislavského národného štadióna." (Košický Večer, november 2006)
"V priebehu dvoch, troch mesiacov by mala vláda odsúhlasiť možnosť financovania národného štadióna v Bratislave a náhradných štadiónov v Košiciach, eventuálne v Banskej Bystrici. Ak by k tomu došlo, sme pripravení začať stavať od budúceho roka. Predpokladané ukončenie výstavby by bolo v roku 2010." (www.mfkkosice.sk, marec 2007)
"Premiér Fico povedal, že si vie predstaviť vynovené, respektíve nové stánky v Žiline, Banskej Bystrici aj v Košiciach (podľa Galisa však Fico nemal na mysli ich podporu v rovnakom čase ako pomoc národnému štadiónu, ale neskôr pozn. red.). Rozhodnutie by malo padnúť do konca júna. Predstava nášho štadióna sa bude odvíjať od toho, v akej miere bude podpora štátu. Kapacita 20-tisíc divákov bude maximum. Financovanie však nie je až taký problém. Dnes sú súkromní investori, ktorí vedia postaviť štadión i požičať peniaze na dlhý čas. Záujemcovia sú. Ak padne rozhodnutie vlády, hneď začneme pracovať na projektoch a štúdiách tak, aby sa začalo s výstavbou v budúcom roku. Je jasné, že niektoré termíny budeme musieť posunúť, lebo to nezávisí iba od nás." (Korzár, marec 2007)
Podoláka sme oslovili ešte aj po našom rozhovore s Galisom: "Galis sa môže mýliť. Ja ako člen výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu mám iné informácie. Tvrdím, že vláda nedá tento rok peniaze ani na národný štadión, len rozhodne o jeho budúcom financovaní. A v tom istom balíku môže rozhodnúť aj o budúcej podpore štadióna v Košiciach. Čo sa týka hrozby, že v prípade nezačatia výstavby štadióna v roku 2008 bude musieť MFK vrátiť pozemky mestu, nevidím dôvod, prečo by mesto nemohlo termín výstavby posunúť. Ak by však MFK mal vrátiť pozemky mestu, musel by vrátiť aj ligu Ličartovciam."
Podolák VEJA: Blažej Podolák
Primátor vrátenie pozemkov nevylučuje
Okrem pozemkov za korunu v hodnote asi 150 miliónov dalo mesto MFK za necelé dva roky od založenia klubu už vyše 40 miliónov.
Prispeje aj na výstavbu štadióna, ak bude treba? "Určite budeme hľadať riešenie, akým pomôžeme," reagoval primátor František Knapík (KDH).
A čo ak MFK nezačne v roku 2008 stavať? Bude musieť vrátiť mestu pozemky? "Zmluva je takto koncipovaná. Ale ak by výstavba budúci rok nezačala preto, že by sa z určitých dôvodov len odsunula na neskôr, budeme minimálne musieť prehodnotiť podmienky. Ak by však bolo nezačatie výstavby definitívnym stavom, naplní sa zmluva," odpovedal primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári