Košice - Po bývalom rektorovi Univerzity Komenského v Bratislave bola pomenovaná jedna z ulíc v Starom Meste v Košiciach. Prof. MUDr. Stanislav
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Kostlivý (1877-1946) spolupôsobil pri organizovaní a budovaní bratislavskej lekárskej fakulty a bol zakladateľom slovenskej chirurgickej školy. Vychoval niekoľko generácií významných slovenských lekárov, medzi ktorými boli 11 profesori, 7 docenti a 33 primári. Vo svojej vedeckovýskumnej činnosti a klinickej praxi sa zameriaval na chirurgiu endokrinných žliaz, špeciálne strumy, liečbu gastro-duodenálnych vredov, tuberkulózou pľúc, ktorú liečil torakoplastikou. Zaoberal sa aj problémami urológie, traumatológie a chirurgickej röntgenológie. Od roku 1947 sa na jeho počesť každoročne organizujú Kostlivého dni.
Profesor Kostlivý sa narodil vo Viedni, kde vyštudoval a žil do svojho 28. roku. V roku 1905 odišiel do Prahy na chirurgickú kliniku profesora Otakara Kukulu. Už v tomto období sa venoval bohatej publikačnej činnosti. O štyri roky neskôr prijal miesto primára chirurgického oddelenia v Třebíči a súčasne prebral aj funkciu riaditeľa nemocnice. Počas vojny pracoval na fronte ako vojenský chirurg. Potom sa vrátil do Třebíča, kde pôsobil až do svojho vymenovania za profesora. V čase nástupu do Bratislavy ako 42-ročný mal už bohaté chirurgické skúsenosti. Bol odhodlaný venovať chirurgickej klinike a novej univerzite všetky svoje schopnosti. Klinika profesora Kostlivého bola už v prvých rokoch svojej existencie na vysokej európskej úrovni.
Okrem toho vykonával rôzne funkcie. Už v roku 1920 bol jedným zo zakladateľov Spolku slovenských lekárov, v roku 1930 sa stal jeho predsedom. V roku 1929 sa stal zakladateľom a prvým prezidentom Lekárskej komory na Slovensku. Bol veľmi obľúbený medzi medikmi, ktorí si ho zvolili za čestného člena Spolku československých medikov v Bratislave. Niekoľko rokov bol predsedom Československej chirurgickej spoločnosti, mimoriadne aktívny bol i v odborných chirurgických spoločnostiach v zahraničí.
Po roku 1939 v čase okupácie hitlerovským Nemeckom sa na Slovensku zmenila politická situácia v neprospech občanov českej národnosti. V roku 1941 sa profesor Kostlivý aj napriek protestu svojich žiakov a asistentov rozhodol odísť z Bratislavy. V Prahe sa však už nezapojil do chirurgickej činnosti.
V sobotu sa dozvieme, po kom bola pomenovaná Drábova ulica na Sídlisku KVP.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári