Hľadajú rôzne veci, ktoré postrácali lyžiari, predovšetkým z Nemecka. Na lyžiarske svahy tam už ročne prichádzajú nielen deti a študenti, ale aj celé rodiny.
Táto móda však už prišla aj do našich Vysokých Tatier, ba aj do ostatných lyžiarskych stredísk. "Ešte v decembri som sa bál, že z hľadania nebude nič," rozhovoril sa na "zlatokopeckú" tému vysokoškolák Peter z Košíc so svojou priateľkou Janou z Kežmarku. Zdalo sa, že lyžiarska sezóna bude veľmi chudobná, ak vlastne nejaká bude. Avšak potom, keď začali prichádzať Rusi, všetko sa zmenilo. "S hľadaním stratených vecí lyžiarmi som začal so svojimi priateľmi z Čiech v Jizerských horách a Krkonošiach. V slovenských horách som s tým začal v minulom roku už spoločne s Jankou."
Tá bola ešte zhovorčivejšia a konštatovala, že za týždeň v horách zarobila viac ako za mesačnú brigádu v jednej z pokladní veľkého hypermarketu. "Samozrejme, mám veľkú radosť, keď nájdem niečo cenné, ale hľadanie vecí stratených lyžiarmi sa stalo predovšetkým mojím veľkým koníčkom. Našla som všeličo: drahé zlaté švajčiarske hodinky, určite ich stratil niektorý z bohatých Rusov, ktorí sem chodia, len tí si potrpia na náramkové hodinky, ktoré u nás stoja aj stotisíc korún, pättisíckorunáčku, zlatý prsteň a mnoho ďalších vecí. Peter si z Čiech priviezol aj špeciálne ohnutú lyžiarsku palicu, s ktorou sa výborne rozhrabuje zem. Najviac vecí totiž nachádzame tam, kde už začína les. Lyžiari si takto do prírody chodia uľaviť..."
Peter ešte dodal, že u nás to ešte vôbec nie je tak ako v Čechách, kde celé skupiny hľadačov rozvinú rojnice s cieľom nájsť všetko, čo lyžiarom vypadlo z vrecák. Počet hľadačov však stúpa aj u nás a asi najviac ich bude po veľkonočných sviatkoch...
Novodobí zlatokopi si nelámu hlavu s našimi zákonmi, ktoré jednoznačne hovoria, že každú nájdenú vec by mali odovzdať. Vysokoškolák Peter má na to svoj názor: "Nech ich majú radšej tí, ktorí ich našli. Museli predsa na to vynaložiť poriadnu námahu. A okrem toho nikomu nič neukradli..."
ČO HOVORÍ ZÁKON
(tnt)
O nájdených a neodovzdaných veciach pojednáva ustanovenie § 236 Trestného zákona - Zatajenie veci:
1/ Kto si prisvojí cudziu vec malej hodnoty, ktorá sa dostala do jeho moci nálezom, omylom alebo inak bez privolenia oprávnenej osoby, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
2/Odňatím slobody na šesť mesiacov až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu.
Autor: mez
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári