Dimitrovovo námestie. Súčasný názov je odvodený od dominikánskeho rádu, ktorý si tam vybudoval už v 13. storočí kostol. Po jeho požiari v polovici 16. storočia sa stopy po dominikánoch v meste strácajú. Vrátili sa až koncom 17. storočia. V rokoch 1754 až 1767 postavili dominikáni pri kostole aj kláštor na Mäsiarskej ulici. V roku 1846 opäť ohrozil túto časť mesta vzdialený požiar na Čermeľskej ulici. Silný vietor rozmetal horiace šindle, pričom vyhorel kostol aj kláštor. Nutná bola ďalšia komplexná prestavba. Kláštor po konfiškácii majetku slúžil rôznym účelom, v súčasnosti opäť dominikánom.
Dominikánsky kostol je najstarším kostolom v meste a zároveň najstarším objektom Košíc vôbec. Sú v ňom zastúpené rôzne stavebné slohy od románskeho, cez barokový až po gotický. Interiér je bohato zdobený freskami. Ilúziu staroby dotvárajú namaľované praskliny. Pôvodná budova kláštora nie je identická so súčasnou a ani kostol vo svojej komplexnosti nepochádza z daného obdobia. Z histórie Košíc sa dozvedáme, že sa zachovali niektoré architektonické prvky ako hlavice oporných pilierov, ktoré pôvodne podopierali stredovekú klenbu.
V čase usídlenia v Košiciach vlastnili dominikáni pravdepodobne veľkú časť súčasného námestia. V roku 1336 uzatvorili zmluvu s mestom Košice, podľa ktorej v prospech mesta odstúpili tri kroky z východnej strany pozemku, za čo dostali šesťsto vozov kameňa a sto vozov piesku. Predpokladá sa, že časť použili na výstavbu veže terajšieho kostola. Na konci 14. storočia už vlastnili vinice, lúky, polia aj mlyn. Do 17. storočia im patrilo 12 poddanských dedín, ulica na dolnom predmestí Košíc, majer a mlyn na Hornáde. Okrem kazateľskej a hospodárskej činnosti sa venovali aj ručnému prepisovaniu kníh. Vzácne knihy z Košíc vlastnia knižnice vo svojich fondoch vo Viedni, Budapešti, Krakove, Norimbergu a Alba Iluii.
Na prelome 19. a 20. storočia prešiel kláštor ďalšími úpravami. V roku 1903 zvýšili vežu kostola na 68 metrov, takže bola o deväť metrov vyššia ako severná veža Dómu sv. Alžbety. V roku 1929 sem priniesli Trojičný stĺp z Peštianskej cesty. V roku 1950 sa začala likvidácia mníšskych rádov v Československu. V košickom kláštore vznikol projektový ateliér, neskôr ľudová škola umenia. Dominikáni sa vrátili do Košíc až po revolúcii v roku 1989.
Zajtra sa zastavíme na ulici Dr. Kostlivého v Starom Meste.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári