dopravu. Vedenie letiska preto v spolupráci s ochranármi z Národného parku Muránska planina začalo koncom uplynulého týždňa s ich odchytom.
Sysle sú vynaliezavé a chytiť ich nie je jednoduché. Svoje o tom vie aj zoológ Ervín Hampl.
"Zabezpečujeme odchyt sysľov, následne ich prevezieme na Muránsku planinu, kde jeho populácia zanikla. V súčasnosti sa ju snažíme obnoviť ako potravinovú bázu pre tam žijúce dravce," vysvetľuje E. Hampl.
Odchytu sa venuje už siedmy rok, pričom za ten čas len letisko v Košiciach zbavili tisíc sysľov. Od piatka do pondelka sa im do pascí podarilo nalákať 68 kusov.
"Kvóta na tento rok pre košické letisko je 200 sysľov. Ešte sa teda vrátime, ale už nie na jar. Momentálne totiž beží obdobie párenia a niektoré samice sú už aj gravidné. Ďalší odchyt by sa nám nepodaril tak, aby sme nezasiahli do reprodukcie. Prídeme teda až v lete, keď už budú odrastené a osamostatnené mláďatá," dozvedáme sa od E. Hampla, ktorý dodáva, že sysľov na letisku nie je možné tak jednoducho vykynožiť.
"Je ich tu určite aspoň tisíc. Majú tu ideálne podmienky, živia sa trávou a vyhovuje im, že sa kvôli lietadlám často kosí. Podobné problémy sú však aj na ostatných letiskách. Spôsob odchytu je rôzny. My používame nášľapné pasce, prípadne valcovité. Na ich okraj dávame ako návnadu trávu."
Na letisku vo Viedni majú dokonca špeciálny tím ľudí, ktorý sa sústreďuje len na ich odchyt.
"Oni tam pracujú s modernými pascami a vynakladajú na to veľké peniaze. Naše sú síce primitívnejšie, sme však v odchyte úspešnejší."
Ostatné hlodavce môžu pracovníci letiska likvidovať chemicky, sysle sú však chránené zákonom, preto sa musí sa s nimi zaobchádzať opatrnejšie.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári