nielen spisovateľ a zberateľ ľudových rozprávok, ale aj pedagóg, prekladateľ, publicista, redaktor, kritik, folklorista, básnik a literárny historik.
Narodil sa v Slavošovciach v učiteľskej rodine. Po gymnaziálnych štúdiach v Rožňave a Miškolci sa dostal na lýceum do Levoče, kde študoval filozofiu a teológiu. Pôsobil ako tajomník veľkorevúckeho farára Samuela Reussa, neskôr bol evanjelickým farárom v Bystrom. Prednášal na novozriadenej Katedre slovenskej reči a litaratúry na evanjelickom lýceu v Banskej Štiavnici. Potom bol farárom v Drienčanoch.
Bol aktívnym členom Jednoty mládeže slovenskej. V Banskej Štiavnici sa podieľal na redigovaní časopisu pre umenie a literatúru Sokol, ktorý významne ovplyvňoval vtedajší kultúrny život na Slovensku. Básnickými prvotinami prispieval do študentských rukopisných zábavníkov Považje, Život, Holubica.
Spolupracoval na vydávaní Zborníka slovenských národných piesní, povestí, prísloví, porekadiel, hádok, hier, obyčajov a povier, prispieval doň a neskôr ho aj redigoval. Zásluhou Zborníka zosilnelo zberateľské úsilie na Slovensku. Výsledky štúdia o ľudových rozprávkach publikoval Dobšinský v Úvahách o slovenských povestiach. Život slovenského ľudu opísal v knihe Prostonárodné obyčaje, povery a hry slovenské.
Najväčšie dielo, Prostonárodné slovenské povesti, vydal Dobšinský na sklonku svojho života. Táto dosiaľ najobsiahlejšia zbierka slovenských rozprávok vyšla v rokoch 1880-83 v Martine v ôsmich zošitoch a tvorilo ju 90 rozprávok.
Do zbierky zaradil aj väčšinu rozprávok zo zbierky J. Rimavského a v pozmenenej podobe aj niektoré ľudové rozprávky Slovenských pohádek a pověstí od B. Němcovej Soľ nad zlato, O dvanástich mesiačikoch a iné. Ostatné rozprávky boli v Prostonárodných slovenských povestiach uverejnené po prvý raz. Druhé vydanie bolo doplnené ilustráciami M. Benku, tretie vydanie vyšlo v roku 1966 a štvrté v roku 1973 spolu s textmi knihy Slovenské povesti.
Dobšinský prekladal z viacerých jazykov, najmä z francúzštiny a angličtiny. Zaslúžil sa aj o zachovanie mnohých historických dokumentov a o podchytenie talentov pre literatúru (J. Čajak, J. Botto, Ľ. Kubány).
Zajtra sa pozrieme na Dominikánske námestie v Starom Meste.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári