na tom horšie ako priemer Slovenska. Ukázali to výsledky, ktoré nám včera poskytlo Oddelenie školstva Magistrátu mesta Košice.
"Testovania sa zúčastnilo 2 287 deviatakov základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Priemerná úspešnosť zo slovenského jazyka predstavuje 64,55 %, čo je o necelé tri percentá menej ako celoslovenský priemer - 67,1 %. Ten sme nedosiahli ani v prípade matematiky, keď žiaci dosiahli priemer 60,49 %, pričom celoslovenský činí 61,2 %," povedala nám vedúca referátu správy škôl a školských zariadení na magistráte Veronika Becová.
Pokles úspešnosti z vyučovacieho jazyka badať na celom Slovensku, veď minulý rok bol celoštátny priemer na úrovni 81,2 %. Možno aj zhoršené výsledky prezrádzajú, že reči o úniku informácií o testoch na Monitor 9 sa nemusia zakladať na pravde. "Medzi najúspešnejšie základné školy sa zaradila ZŠ Gemerská, kde deviataci napísali matematiku najlepšie v meste. Ich priemer dosiahol 76,72 percenta, pričom na druhom mieste sa umiestnila ZŠ Hroncová s percentom 73,66. Čo sa týka slovenského jazyka, tam dosiahla najvyššiu úspešnosť ZŠ Kežmarská 28 - 79,69 % pred ZŠ Polianskou, kde sa vyšplhali na priemer 75,42 %."
Zaujímavé pritom je, že vo vyučovacom jazyku dosiahla ďaleko najvyšší priemer základná škola s vyučovacím jazykom maďarským, ktorú však zriaďuje Košický samosprávny kraj. Je pravdou, že testovaný jazyk bola maďarčina, napriek tomu úspešnosť jazyka bola 83,15 % a matematiky 75,71 %. Naopak, ďaleko najnižšiu priemernú úspešnosť, 29,3 %, dosiahla ZŠ Ľ. Podjavorinskej.
"Skutočne, je to zaujímavé zistenie. Z pozície riaditeľov škôl zatiaľ nemáme žiadne informácie, ako výsledky Monitora 9 hodnotia. Dostaneme ich zrejme v najbližších dňoch. Mesto je však spokojné, pretože sa priveľmi neodchyľujeme od celoslovenského priemeru, teda až na slovenčinu. Je teraz na riaditeľoch škôl a vyučujúcich, aby sa prijali opatrenia, ktoré by prispeli k tomu, aby sme budúci rok dopadli lepšie," hovorí V. Becová, ktorá dodáva, že dôraz treba klásť hlavne na slovenský jazyk. "Aj celoslovenské porovnanie s minulým rokom ukázalo, že v rámci slovenčiny došlo k poklesu, pričom matematika zostala približne na rovnakej úrovni."
Ministerstvo školstva odporučilo stredným školám zohľadniť výsledky testovania pri prijímaní žiakov.
Tentoraz sa pri písaní Monitora 9 zúčastnili aj externí učitelia v snahe zvýšiť transparentnosť. Teraz bude závisieť od škôl, akou mierou výsledky žiakov zohľadnia. Najmenší vplyv však zrejme budú mať výsledky na školách s vysokým záujmom, naopak, niektoré učilištia, ktoré majú problém naplniť jednotlivé odbory, sa k zohľadneniu testovania stavajú prijateľnejšie.
Všetci deviataci dostanú výsledkové listy o absolvovaní Monitora 9 s podpisom ministra školstva. Písomný záznam bude obsahovať informáciu o tom, ako žiak uspel z oboch predmetov, k nemu bude pridaný list s celoslovenskými výsledkami. Každý žiak bude mať možnosť porovnať svoje výsledky s tými, ktoré dosiahli jeho rovesníci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári