je podľa mesta Detva pod Poľanou, ktorým prechádza druhé najvýznamnejšie západno-východné cestné prepojenie Slovenska Bratislava - Košice. Je to najväčšie a najvýznamnejšie sídlo podpolianskeho regiónu. Profesijné zameranie väčšiny jeho obyvateľov je v oblasti strojárstva, čo spôsobil povojnový rozmach strojárskeho závodu Podpolianske strojárne Detva.
Pri vyslovení názvu tejto ulice sa možno mnohým vybaví jedno z najslávnejších básnických diel i štúrovskej poézie. Popri Maríne je to Detvan, diela, ktoré sa považujú za vrcholnú básnickú tvorbu Andreja Sládkoviča. Okrem recitovania veršov si možno aj zaspievať pieseň Detvianski žandári a opäť je to o detvianskom regióne.
Keď sme pri literatúre, Detvan bol aj Slovenský akademický spolok v Prahe, ktorý veľkou mierou prispieval k rozvoju národného povedomia slovenských študentov. Vznikol v roku 1882. Bolo to v čase, keď boli Slováci po rakúsko-uhorskom vyrovnaní vystavení maďarskému útlaku. Keďže český národ žil v Rakúsku v podstatne lepších podmienkach, mal vlastné školy a silné hospodárstvo. Česi pomáhali slovenskému národu. Národne uvedomelí Slováci nemohli pre svoje národné presvedčenie študovať na vysokých ani stredných školách v Uhorsku, preto odchádzali do Čiech, najmä do Prahy, kde si založili spolok Detvan. Venoval sa samovzdelávaniu, literárnej, umeleckej a vedeckej činnosti. Pracovalo v ňom viacero významných slovenských osobností - Martin Kukučín, Vavro Šrobár, Milan Rastislav Štefánik, Ivan Krasko a iní.
Je viac dôvodov i inšpirácií, ktoré rozhodli o tom, že ulica ponesie meno spojené s Detvou či Detvanom. Je slovenská a ukrýva históriu nášho národa.
Zajtra sa pozrieme, po kom bola pomenovaná Dobšinského ulica na Severe.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári