Ľudovítovi Čordákovi (1864 - 1937).
Narodil sa v Košiciach a maliarstvo začal študovať súkromne u V. Klimkoviča. V roku 1883 sa odsťahoval s rodičmi do Mníchova. V rokoch 1889 - 1895 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe, v triede J. Mařáka. Bol členom spolku Mánes. S prvým cestovným štipendiom prichádza na východné Slovensko. Svoje krajinárske námety čerpal zo Zádielskej doliny. Po absolvovaní školy žil v Košiciach. Potom sa v Prahe oženil a opäť sa vrátil na východné Slovensko. Usadil sa v Slanci a neskôr sa natrvalo presťahoval do Košíc.
Vo svojich výtvarných začiatkoch nasledoval svojho učiteľa v duchu zásad krajinárskeho slohu 19. storočia. Počas pražských štúdií prevládajú v jeho tvorbe intímne námety lesných interiérov, no i neskôr sa k tomuto námetu často vracia. Po návrate do rodného prostredia sa postupne pod vplyvom jeho charakteru začínajú v tvorbe objavovať rovinaté terény oživované skupinkami osamelých listnatých stromov, pričom predmetom autorovho záujmu sú problémy svetelného odstupňovania tvaru. Obraz Krajina so stromami a pasúcim sa stádom je toho dôkazom. Problémy vzťahu ovzdušia, svetla a vecí možno pozorovať na obraze Borovicový les v zime. Problémy subjektívnej interpretácie prchavých svetelných okamihov zachytávajú jeho diela Pred domov a Pranie na dvore.
Popri maliarskych prácach majú vynikajúcu úroveň aj uhľokresby s motívmi brezových hájov a intímne portréty. Po roku 1918 úroveň jeho prác pozvoľne klesá. Čordák sa venoval aj pedagogickej činnosti a základy výtvarného vzdelania poskytol mnohým známym výtvarníkom.
Ľudovít Čordák má na budove Rotundy na Zbrojničnej ulici pamätnú tabuľu. Práve tam maľoval svoje obrazy spolu s Elemírom Halászom-Hradilom. Obaja majú na stene bronzové busty.
Zajtra sa dozvieme, koho meno nesie Dénešova ulica na Sídlisku KVP.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári