spustila projekt Vidieť a byť videný. Jeho cieľom je zviditeľniť najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, teda chodcov. Práve stretnutie chodca s motorovým účastníkom cestnej premávky končí často jeho zranením či smrťou.
"V minulom roku sa v Košickom kraji stalo 372 dopravných nehôd s účasťou chodcov, pričom každú druhú nehodu zavinil chodec. Na tieto nehody doplatilo životom 28 osôb, 103 osôb bolo ťažko a 251 ľahko zranených," vysvetlila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Demjanovičová.
Veľký podiel viny na nich majú vodiči, ich neohľaduplnosť, slabá predvídavosť, agresivita a hazardný spôsob jazdy. "Bez viny však nie sú ani chodci. Títo často náhle vstupujú na vozovku z chodníka i mimo prechodov pre chodcov, pričom nezaregistrujú prichádzajúce auto. Medzi chodcami sú pritom najrizikovejšou skupinou starí ľudia a deti."
Polícia sa rozhodla ochraňovať životy chodcov reflexnými pomôckami. Stačí si prilepiť reflexnú samolepku na podrážku topánok, bicykel, prilbu, školskú tašku, detský kočík či barlu alebo nosiť žltý reflexný pás na rukáve. "Reflexný materiál je v noci vidieť na 3x väčšiu vzdialenosť než biele oblečenie a viac ako 10x než oblečenie modré."
Aby sa reflexné nálepky a pásy dostali k čo najširšiemu okruhu detí a starších ľudí, polícia v Košickom kraji využíva viaceré možnosti. Ku škôlkarom sa dostanú v rámci projektu Policajti v materskej škôlke, ku školopovinným deťom v rámci projektu Bezpečne na cestách. Nálepky budú policajti rozdávať žiakom základných škôl i chodcom pri dopravnej akcii zameranej na chodcov pod názvom Takto áno - takto nie.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári