ochranári z Národného parku Muránska planina (NPMP). "Sysle, ako aj iné hlodavce sú pre letisko veľký problém, pretože ich chodia loviť veľké dravé vtáky, ako sú orly či jastraby, ktoré tak ohrozujú lietadlá," povedal nám zoológ parku Ervín Hapl.
Kým ostatné hlodavce môžu pracovníci letiska ničiť pomocou chemických prípravkov, sysle ako chránené zvieratá sa takto likvidovať nemôžu. "Najprv oblasť zmonitorujeme a následne budeme sysle odchytávať do takzvaných živoloviek, čo sú vlastne drôtené pasce s návnadou," uviedol Hapl. Sysle z košického letiska následne poputujú na pasienky v blízkosti obce Muráň, kde ešte pred niekoľkými desaťročiami žili v početných kolóniách.
Revúcki ochranári by v najbližších dvoch rokoch mali pracovať aj na ďalšom zaujímavom projekte. Ide o záchranu netopierov v odstavených baniach a banských štôlňach po celom Slovensku. Projekt beží súbežne s vládou vyhláseným programom útlmu banskej činnosti. Podľa neho má do roku 2009 dôjsť k celkovému zabezpečeniu neaktívnych banských diel. Podľa Hapla treba skontrolovať asi 170 banských objektov, štôlní a závalov, kde by sa mohli nachádzať kolónie netopierov. "Sami potom vypracujeme návrh, ako dielo zabezpečiť tak, aby tam netopiere mohli aj naďalej ostať," dodal.
Autor: Revúca/Košice (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári