harmonizovaného zisťovania EU SILC. Jeho cieľom je získať aktuálne a medzinárodne porovnateľné informácie o príjmoch, úrovni a štruktúre chudoby v krajinách Európskej únie. Prieskum na Slovensku robí Štatistický úrad SR od roku 2005 do roku 2008.
"Ide o výberové zisťovanie vo viac ako 300 slovenských obciach a mestách v 6-tisíc náhodne vybraných domácnostiach. Sledujú sa údaje aj o kvalite bývania či finančnej situácii, ako aj základné údaje o jednotlivých členoch rodiny. Od 2. do 30. apríla navštívia opytovatelia vyše 800 domácností v 43 obciach Košického kraja, z toho zhruba polovicu v samotných Košiciach. Okolo 200 domácností bude vybratých prvý raz, ostatné opakovane," uviedla vedúca oddelenia regionálnych štatistík Štatistického úradu SR, krajskej správy v Košiciach Ing. Eva Modráková.
Známe sú už výsledky z prvej vlny, ktoré hovoria o 13,3-percentnom riziku chudoby na Slovensku. Príjmovým obdobím bol rok 2004. Najvyšší priemerný mesačný príjem mali domácnosti v Bratislavskom (23 670 Sk/mesiac) a Trnavskom kraji (20 089 Sk). Nad celoslovenským priemerom 19 250 Sk bol ešte Košický (19 750 Sk) a Žilinský kraj (19 536 Sk). Najnižší priemerný príjem na domácnosť mali v Nitrianskom kraji. V Prešovskom malo príjem na osobu v rozmedzí 7 až 9-tisíc Sk až 70 percent domácností, v Bratislavskom iba 38 percent. Najviac ohrození chudobou boli obyvatelia Prešovského kraja, a to každý piaty. Takmer každý ôsmy v Trenčianskom, Žilinskom a Košickom kraji. Najmenej ohrození boli v Bratislavskom kraji. V medzinárodnom porovnaní bola najvyššia miera rizika chudoby v Litve a Poľsku (21 %), Írsku, Grécku a Portugalsku (20 %). Najlepšie je na tom Švédsko a Česko (9 a 10 %).
Medzi 43 vybranými obcami Košického kraja sú zastúpené všetky veľkostné skupiny obcí. Od najmenších ako sú Hrašovík, Čečehov, Drnava, cez okresné mestá Michalovce, Rožňava, Spišská Nová Ves, Trebišov až po krajské mesto Košice. Do zisťovania sú zapojené typické vidiecke košické mestské časti napr. Barca, Krásna a Poľov, ale aj veľké sídliská ako Západ, Dargovských hrdinov a Nad jazerom.
Zisťovanie EU SILC je anonymné. Všetky osoby, ktoré sa budú podieľať na zbere či spracovaní údajov sú povinné zachovať mlčanlivosť. Poskytnuté údaje budú slúžiť iba na štatistické účely. Publikované budú iba v agregovanej forme, kde nie je možné identifikovať jednotlivé domácnosti či ich členov. Štatistický úrad plne zodpovedá za ochranu dôverných údajov. Každý opytovateľ je povinný preukázať sa osobitným poverením a občianskym preukazom. Zisťovať môže iba údaje, ktoré sú v dotazníkoch. Totožnosť štatistika si môžu overiť na krajskej správe Štatistického úradu SR.
"Štatistici vykonávajú aj ďalšie pravidelné zisťovania. Medzi najstaršie patrí štatistika rodinných účtov. Jej cieľom je získať údaje o výdavkoch, spotrebe a príjmoch domácností. Úlohou výberového zisťovania pracovných síl je predovšetkým sledovať vývoj na trhu práce u jednotlivých členov domácnosti," dodala E. Modráková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári