Keď na rusov nastriekal roztok, padali mu zo stropu aj na hlavu
Niet vari bytu ani domu, v ktorých sa aspoň raz neobjavili neželaní návštevníci. Tzv. lezúci hmyz, ktorého prítomnosť v domácnosti okamžite mobilizuje do zbrane všetky čistiace prostriedky. Výskyt švábov, mravcov, rusov či ploštíc však nemusí byť iba dôsledok nižšieho dôrazu na čistotu. Pokojne sa mohli dostať do krabice k novému televízoru či priliezli na prieskum od menej čistotného suseda. Odpudivá "háveď" sa rozširuje ako mor, rýchlo a hlavne nebadane. Odbornú pomoc pri jej likvidácii zabezpečujú asanačné služby. Na jednej dezinsekčnej akcii sme sa zúčastnili aj my.
Dezinsektori postupovali podľa plánu. Ich úlohou bolo zlikvidovať šváby v reštaurácii v jednom z košických obchodných centier. Postrekovači si obliekli povinnú modročiernu "uniformu", pripravili "zbraň" namiešanú z chemickej látky na báze pyrethroidov (kontaktná látka zasahujúca centrálny nervový systém) a nastúpili na "rajón". Takto vyzbrojení s "muníciou" na chrbte, sa vybrali najprv do epicentra - kuchyne. Dôkladne vystriekali všetky kúty, kraje miestností, "zašité" miesta pod pracovnou linkou, chladiacimi boxmi a barovým pultom. Švábov tu nebolo veľa. Len zopár sa im mihlo pred očami. Potom prišli na rad priestory samotnej reštaurácie, neskôr chodby obchodného centra a priestory butikov. Zvnútra i zvonku.
Viac postrekov
"Preventívne musíme vystriekať aj ostatné časti budovy, kde sa hmyz nenašiel. Ak bude chcieť utiecť, aby nemal kam," vysvetľuje Ľubomír Kepšta, dezinsektor firmy Asanarates, ktorá sa toto činnosťou zaoberá už 17 rokov. V reštauračných zariadeniach sa postreky vykonávajú väčšinou večer, aby na druhý deň mohli riadne fungovať. Máloktoré si totiž môžu dovoliť odstaviť prevádzku hoci len na jeden deň. Práve preto sú postreky nie vždy účinné. Čím je postrek na ploche dlhšie, tým je pre šváby nebezpečnejší a účinnejší.
"Švábov nezničí jeden postrek, treba najmenej dva, no väčšinou tri až štyri. Je to z dôvodu, že sa vyvíjajú v troch štádiách. Keď zdochne samica, jej potomkom v kukle sa nestane nič. V kukle si žijú ďalej a vyliahnu sa vtedy, keď je postrek už neúčinný. Preto je dôležité ho po šiestich až ôsmich týždňoch zopakovať." Práve šváby a ich druhoví príbuzní, Rusi domoví sú najviac likvidovaným druhom hmyzu v domácnostiach a podnikoch.
Efektívnosti likvidačných postrekov môže zabrániť mnoho faktorov. Ľudský, finančný a faktor náhoda. Keď si byty nedajú vystriekať všetci ľudia v bloku, hmyz, ktorý je skrytý niekde v škárach u nich, sa rýchlo rozšíri opäť po celom paneláku. "V každom bloku sa nájde jeden alebo viac ľudí, ktorí nás do bytu nevpustia. Vedú ich k tomu rôzne príčiny a jednou z nich je to, že si byt striekajú sami. Takmer pravidelne sa nám to stáva u lekárok."
Aj staré babky, ktoré už majú slabší zrak, nechcú dezinsektorov vpustiť do bytu a trvajú na tom, že oni nemajú nič. Nepomáha ani logická argumentácia o tom, že v byte pod a nad nimi hmyz majú. Keď sa im nakoniec so správcom podarí vojsť dnu, po stenách lezú početné šíky mravcov faraónov. Ďalším dôvodom slabej účinnosti postrekov môže byť šetrenie na nesprávnom mieste. Keď bytové družstvo zaplatí len dva postreky namiesto troch, riskuje, že hmyz sa po čase objaví zas.
Neboja sa svetla
Pri vstupe do niektorých bytov dezinsektori nevedia, čo je hnusnejšie. Potvorky, behajúce krížom krážom, alebo špina všade naokolo. Smeti nahádzané ne zemi, šporák "kvitnúci" od plesnivých zvyškov jedla a všade smrad. Najväčší neporiadok zažil Ľ. Kepšta v byte "na jazere". Byt bol odpojený od elektriny i plynu a bývali v ňom ľudia, ktorí tam triedili tašky s odpadom z kontajnerov. Lúpali železné kábliky a pri tejto "práci" sa posilňovali alkoholom.
"Otvoril som skriňu a v každom kúte bol roj rusov. Klbko veľké asi ako moja ruka, bolo v každom kúte. Keď som na nich striekol roztok, začali sa rozliezať všetkými smermi. Bolo to veľmi nepríjemné, lebo chodili aj po mne, padali mi zo stropu na hlavu," opisuje hororový zážitok. Špinu a bordel majú v bytoch väčšinou zanedbaní starší ľudia, alkoholici a asociáli. "V každom vchode sa nájde najmenej jeden človek, ktorý si neudržuje v byte hygienu dostačujúco. Keby som to spriemeroval, tak takýto ľudia tvoria v každom bloku asi 30 %," konštatuje Ľ. Kepšta.
Okrem zanedbaných domácností sa šváby najčastejšie vyskytujú v technických suterénoch panelákov, kde sú teplovodné rúry, ktoré im slúžia ako zdroj tepla. Rusi majú radi viac tepla, preto sa zdržujú v kuchyniach, za šporákmi, alebo za chladničkami pri motore. Za denného svetla sa skrývajú, na lov chodia v noci. Keď sa nečakane rozsvieti svetlo, vidieť, ako rýchlo utekajú do skrýše. "Ak sú premnožení, lozia po celom byte a aj vo dne, lebo si hľadajú obživu. Hocikedy sa nám stáva, že prídeme do bytov, kde si šváby cez deň normálne behajú po linke hore dolu. Zvyčajne neopúšťajú byt, v ktorom majú dosť obživy, ale keďže žijú v kolóniách a keď ich je už naozaj na jednom mieste veľa, silnejšie jedince vytlačia slabšie, ktoré si nové spoločenstvá zakladajú v ďalších bytoch."
Zo všetkých našich panelových "podnájomníkov" sa najhoršie likvidujú šváby, rusi domoví a mravce faraóni. Tie sú veľmi "vybité". "Väčšinou chodia do elektriky, kde sa nedá urobiť postrek. Alebo začnú chodiť po iných, nových cestičkách, kde sme nepostrekovali." V boji s nimi sa v minulosti užívali nástrahy, ktoré ich dokázali účinne oklamať. Boli to granulky v škatuľke, ktoré sa im položili do cesty a mravcom zrejme veľmi chutne voňali, lebo si ich poctivo znášali do hniezda. Takto sa vlastne sami vyničili.
Ľudia často ani netušia, kde všade môžu mať faraónske "pyramídy". "Napríklad v skriniach v krabiciach kde majú odložené staré šatstvo. Boli prípady, keď mali hniezda v žehličke, varnej kanvici a videokazete. Ľudia si vnútrajšok skrine väčšinou nedávajú postrekovať kvôli oblečeniu, lebo sa boja znehodnotenia. Pritom postrek sa dá vyprať."
Najnebezpečnejšou likvidovanou skupinou hmyzu sú osi a sršne. Vtedy sa dezinsektéri musia navliecť do špeciálneho oblečenia, zakrývajúceho celé telo od hlavy po päty, podobnom tomu, ktorým sa chránia včelári. Z klasického prístroja odmontujú umelú striekaciu tyčku a nahradia ju železnou, dlhou dva metre, ktorá má väčší dosah... "Hniezda likvidujeme z väčšej vzdialenosti a ak treba, k miestu vylezieme po rebríku. Niekedy sa nahýňame z okna, lebo majú hniezda medzi škárami v paneloch či vetračkách. Stáva sa, že osi a sršne prekušú tesniaci materiál, oddeľujúci vetračku a tak sa dostanú do bytu."
Plásty tohto agresívneho bodavého hmyzu sa nachádzajú na strechách pod prívodnými rúrami, v puklinách panelov, alebo zvetraných kútových škárach na balkónoch. "Postrekujeme celý panel v okolí škár, aby sme zasiahli miesta, po ktorých v priebehu dňa chodia dovnútra. Stačí jeden malý kontakt hmyzu s postrekom a zdochnú v hniezde alebo počas letu."
Malí upíri
Málokto vie, že svoj príbytok si môžeme chrániť aj pred letným nepríjemným hmyzom. Veľké množstvo dotieravých múch a štípajúcich komárov sa dá vďaka účinnému postreku domu eliminovať na minimum. "Urobí sa plošný postrek stien, na ktorých sa zvyknú zdržiavať, napr. balkóny, terasy pri rodinných domoch a ten ich zlikviduje. Ľudia majú pokoj na tri, štyri mesiace. O tejto možnosti sa veľa nevie, ľudia nás volajú až vtedy, keď je hmyzu priveľa a nevedia ho zlikvidovať prostriedkami voľne dostupnými v predaji."
V posledných troch rokoch sa zvýšil počet postrekov kvôli plošticiam posteľným. "Niekedy neboli vôbec. Pamätám si, že keď sme striekali jeden za mesiac, tak aj to bolo možno veľa. Teraz striekame každý týždeň jeden alebo dva byty. A prekvapujúce je, že sa nachádzajú aj v luxusne zariadených bytoch. Zrejme si ich majitelia donesú s nábytkom, alebo s niečím iným."
Prítomnosť ploštíc v byte signalizuje trus. Hnedočervené bodky na stene, nábytku, alebo posteľnom prádle. Dezinsektéri musia byť často aj detektívmi sledujúcim hmyzie stopy. Ale profesionáli dobre vedia, čo si majú všímať. "Sledujem miesta okolo obrazov, či tam nie sú červeno-bordové bodky, tiež rohy miestnosti a posteľné prádlo. Veľakrát sú len v jednej izbe, ale zvyknú sa preniesť aj do inej. Hlavne keď sa ich majitelia bytu pokúšajú vyhubiť vlastnými silami. Jednoducho sa presťahujú tam, kde budú mať pokoj."
Ploštice sú nepríjemné. Ako upíry vyliezajú v noci a pijú spáčom krv. Štípance, ktoré po ich útokoch zostávajú, sú bolestivé a svrbia. "Zvyčajne ich nevidieť, lebo sú zalezené v štrbinách nábytku, stien, alebo v prádle. Vidieť ich len vtedy, keď sú veľmi premnožené. Raz som otvoril skrinku, v ktorej boli naukladané za sebou v rade ako vtáčiky na drôte."
Tento hmyz sa likviduje plošným postrekom, ktorý treba namiešať z dvoch prípravkov. Aplikuje sa podľa potreby, raz alebo dvakrát. "Jeden je na vypudenie a druhý na usmrtenie. Zalezené ploštice treba najprv vypudiť, aby vyšli von a prešli sa po postreku. Až vtedy zdochnú. Preto musia ľudia miestnosť najmenej na 24 hodín opustiť. Najlepšie je na dva dni odísť z bytu. Potom treba miestnosť vyvetrať a ploštice upratať. Prádlo sa vyperie, a postrek by sa zo skríň a postele ešte nemal umývať." Vypudzovacia látka dráždi aj človeka, ktorého nutká na kýchanie či kašľanie. Ľuďom s astmou by postrek mohol spôsobiť vážny zdravotný problém.
Najnepríjemnejším hmyzom pre pracovníkov dezinsekčných firiem sú blchy. Na ich likvidáciu používajú gumový odev, ktorý si postriekajú, aby po nich neskákali. Aj tak ich už niekoľkokrát poštípali. "Sú väčšinou v blokoch na Terase, kde babky kŕmia mačky. Zdržujú sa na teplovodných rúrach v technických suterénoch. V takýchto blokoch, sa ľudia často vracajú z pivníc s doštípanými nohami."
Švábov, rusov a bĺch je najviac na Luníku IX, Terase a Jazere, ploštice sú vo všetkých košických lokalitách rovnomerne. Pokojní nemôžu zostať ani ľudia, ktorí majú v byte vzorný poriadok, nové kuchynské linky a v nich zabudované sporáky, za ktoré zvyšky jedál nezapadnú. Šváby a rusi sú totiž dokonalí všežravci. Dokážu sa živiť hocičím, aj papierom. Jednoducho, či sa nám to páči alebo nie, hmyz je verný spoločník človeka.
Andrea BOŽINOVSKÁ
Autor: Dlhuje 10 miliónov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári