uznal vinným z trestného činu brania rukojemníka v jednočinnom súbehu s lúpežou. Poškodeného odkázal s náhradou škody na občianskoprávne konanie.
Ide o skutky, ktorých sa 32-ročný Košičan dopustil 4. júna 2002 v chatovej osade "Chaos". Pod zámienkou, ktorú si vymyslel, vylákal do chatky č. 4 podnikateľa Tomáša J. a s pomocou Milana J., ktorý ho mal strážiť, mu spútali ruky aj nohy. Dušan P., pod hrozbou usmrtenia, od neho žiadal tri milióny korún ako výkupné za jeho prepustenie. Po piatich dňoch sa však násilne zadržiavanému Košičanovi podarilo ujsť. S putami na rukách pobehoval po okolí dovtedy, kým nenašiel dobrovoľníka, ktorý privolal políciu.
Uvedené konanie obžalovaného prokurátor právne kvalifikoval ako trestný čin brania rukojemníka. V rámci toho istého skutku ho obžaloval aj z trestného činu lúpeže.
A to na základe toho, že po vlákaní Tomáša J. do chatky, Dušan P. mu prikázal odovzdať všetky osobné veci a nadôvažok ho prehľadal. Privlastnil si jeho 9 900 korún, mobilný telefón značky Nokia 6210 s príslušenstvom v hodnote 30-tisíc korún, doklady a kľúče od osobného vozidla značky Škoda Fabia, vrátane zväzku FAB kľúčov a kreditnej karty. V priebehu 4. až 8. júna 2002 prostredníctvom bankomatovej karty Visa vybral z účtu rukojemníka 61 000 korún. Tomášovi J. spolu spôsobil škodu 105-tisíc korún.
V prípravnom konaní Dušan P. najprv využil právo nevypovedať. Neskôr v priebehu trestného konania priznal, že Tomáša J. vylákal do chatovej osady "Chaos", aj to, že ho tam zadržiaval spolu s Milanom J. s cieľom získať výkupné. Podrobne opísal, pod akou zámienkou sa mu ho podarilo vlákať do chatky, aké plány zosnoval, aby mu jeho zámer s výkupným vyšiel.
Zo spáchania uvedených trestných činov obžalovaného usvedčili rukojemník Tomáš J., "strážnik" Milan J. a ďalší traja svedkovia. Prvý z nich uviedol, že s obžalovaným ho zoznámil Tibor P.
"Povedal mi, že pracuje v SIS-ke, ktorá sa o mňa zaujíma, že má nejaké materiály o mojich podnikateľských aktivitách a o mojich obchodných partneroch. Vraj by som ich mohol dostať, ale nebolo by to za 10, 20, ani za 50-tisíc... Stretli sme sa dvakrát a potom 4. júna okolo 10. hod. na Salaši v Barci. Chcel som vidieť materiály, o ktorých hovoril, tvrdil, že ich má na chate," opísal okolnosti, ktoré predchádzali jeho násilnému zadržaniu, Tomáš J.
Z jeho výpovede vyplynulo, že do chatovej osady išli jeho autom. Skôr, ako zastavili pri chatkách, chvíľu sa vozili dookola, lebo Dušan P. sa chcel uistiť, že ich nikto nesleduje. Na jeho pokyn zastavil auto a vošli do jednej z chatiek. Nechal ho tam samého s tým, aby na neho počkal. Keď sa vrátil, priviedol so sebou aj muža, ktorý mal na hlave kuklu.
"P. mi povedal, že ten muž ma má zabiť, že si ho najal K. a zaplatil mu aj zálohu 300 000 korún. Zdôraznil, že on K. nemá rád, a že sa môžem vykúpiť, keď zaplatím 3 milióny. Vyhrážal sa mi, že ak nezaplatím, tak ma zastrelí...," uviedol Tomáš J.
Podnikateľ ďalej podrobne opísal, ako ho "kukláč" strážil a Dušan P. nútil volať ľuďom, ktorí mu mali zabezpečiť peniaze na výkupné. Veľmi dôsledne vraj dbal aj na to, aby ho nepodrazil. Keď telefonoval obchodnému partnerovi do Maďarska, Dušan P. si na tento účel zabezpečil tlmočníka. Svedok Tibor P. poprel, že išlo o neho.
Naopak, "strážnik" Milan J. tvrdil, že práve on bol mužom, ktorý tlmočil... V kauze obžalovaného Dušana P. vystupoval ako svedok a využil právo nevypovedať. K tomu sa žiada dodať, že v súvislosti so "strážením" Okresný súd Košice II Milana J. už dávnejšie uznal vinným z trestného činu obmedzovania osobnej slobody, za ktorý mu naparil 18 mesiacov so zaradením do druhej nápravnovýchovnej skupiny.
Na základe odvolaní prokurátora a obhajkyne Milana J., Krajský súd v Košiciach verdikt zrušil a vrátil na doplnenie dokazovania. V rámci neho súd vypočul Dušana P. ako svedka, ten využil právo nevypovedať... Pôvodne sa mali za uvedené trestné činy pred súdom zodpovedať obidvaja spoločne. Dušan P. sa však dlhší čas pojednávaniu vyhýbal, bol vylúčený na samostatné konanie a sudca na neho vydal zatykač. Potom sa sám prihlásil na polícii.
Keďže Dušan P. včera pred súdom uviedol, že sa cíti vinný, súd už nevykonával dokazovanie o jeho vine, len o treste.
Z listinných dôkazov vyplynulo, že v súvislosti s uvedenou vecou strávil vo väzbe vyše 10 mesiacov. Po prepustení nastúpil do výkonu trestu, kde si odpykal 26 mesiacov za trestné činy marenia úradného rozhodnutia a podvodu. Na základe uvedeného Dušan P. už nemusí nastúpiť výkon hore uvedeného nepodmienečného trestu, ale môže požiadať o podmienečné prepustenie.
Verdikt je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári