ktorí chcú spolupracovať a začať splácať dlhy. Kto si bude pravidelne platiť poplatky za bývanie, bude s rodinou bývať v lepšom byte s teplou vodou a kúrením. Mesto však nemá na realizáciu peniaze, preto sa obrátilo s prosbou o pomoc na vládu.
V súčasnosti sa Lunik IX centrálne nevykuruje, v zime si tam bývajúci kúrili lokálnymi ohrievačmi. Dve hodiny dopoludnia a dve popoludní tečie studená voda, za ktorú platí mesto. Dlhy na bytoch sa za 16 rokov vyšplhali na 190 miliónov bez poplatkov z omeškania.
"Základnou myšlienkou našej koncepcie je princíp zásluhovosti. Chceme ukázať, že sa naozaj oplatí s mestom spolupracovať a že tí, čo sa zapoja do príležitostných prác, inštitútu osobitného príjemcu a začnú splácať dlhy na bývaní, dostanú možnosť presťahovať sa do lepšieho bytu. V projekte sa počíta s tromi kategóriami bytov, v tej prvej budú bývať rodiny, ktorých dlh nepresiahol 100-tisíc a pravidelne ho splácajú v mesačných splátkach. V 1. kategórii budú mať kúrenie, teplú a studenú vodu," hovorí námestník primátora Mikuláš Čečko (KDH) a dodáva, že v druhej kategórii bude teplá a studená voda v určených hodinách, kým v tretej iba studená, aj to len v krátkom intervale.
Jeho kolega, viceprimátor Marek Vargovčák (SDKÚ), zdôrazňuje, že bez vytvorenia kategorizácie bývania sa celá koncepcia riešenia Luniku IX rozpadne.
"Ak títo ľudia nebudú motivovaní, ťažko môžeme od nich žiadať, aby prostredníctvom inštitútu osobitného príjemcu splácali dlhy, pracovali formou príležitostných prác v mestských podnikoch, kde im polovicu zarobených peňazí hneď berieme na bývanie. Bez možnosti presťahovania sa do bytov bežného štandardu si tí usilovnejší povedia, na čo sa budú snažiť..." dodáva Vargovčák.
Na to, aby sa mohla kategorizácia odštartovať, chýbajú mestu peniaze. Na komplexnú rekonštrukciu prvých 120 bytov v dome s ôsmimi vchodmi na Krčméryho ulici, kde by sa malo nasťahovať prvých 120 najusilovnejších rodín, potrebuje 95 miliónov. Za tieto peniaze by sa vymenili radiátory, sporáky, vane a batérie, WC, okná a balkónové zábradlia i výťahy, zrekonštruovali rozvody elektriny, kúrenia a plynu. V rozpočte mesta na rok 2007 niet na tento zámer ani koruna.
"Mesto Košice prostredníctvom BPMK dotuje Lunik IX už roky, dlh dosahuje 200 miliónov, s penále okolo pol miliardy. Riešenie kategorizácie bytov je nad sily mesta, preto sme sa obrátili so žiadosťou na splnomocnenkyňu vlády Kláru Orgovánovú i vicepremiéra Čaploviča, ktorí nám prisľúbili pomoc. Uvedomujeme si, že 95 miliónov dostať naraz je nereálne. Podľa prísľubov vicepremiéra by mesto mohlo v tomto roku dostať prvých 15 miliónov. Za to by sa dali zrekonštruovať aspoň dva vchody, aby sa zo sťahovaním mohlo začať. Rómovia musia vidieť dobrý príklad," hovorí viceprimátor Čečko.
Na Luniku IX žije podľa odhadov 6- až 7-tisíc Rómov. Námestníci sa zhodujú v tom, že najväčším problémom je nekontrolovateľný pohyb a vysoká koncetrácia obyvateľov na sídlisku, ktoré bolo projektované pre 2 a pol tisíca obyvateľov. Do inštitútu osobitného príjemcu, keď je z dávok odvádzaná časť priamo na účet BPMK, sa už zapojilo 370 ľudí a dlh sa tak podarilo znížiť aspoň o 5,9 milióna. Ponúknuté príležitostné práce v mestských podnikoch využilo zatiaľ iba 148 ľudí, hoci pri oslovení prejavilo záujem pracovať až 500.
"Každá aktivita mesta v tejto zložitej lokalite je užitočná nielen pre tamojších obyvateľov, ale pre všetkých Košičanov. Najhoršie by bolo nepokúsiť sa o žiadnu zmenu, nepodporiť tých, ktorí sa chcú o zmenu pričiniť," dodávaju svorne námestníci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári