Pre starších sú kurzy zadarmo
Viera FIDLUŠOVÁ
Aj pre nezamestnaného po päťdesiatke je najlepším spôsobom, ako si nájsť prácu, využiť kontakty svojej rodiny a známych. Štát vie najvýraznejšie pomôcť ponukou vzdelávania.
Ak človek stratí zamestnanie, základné informácie a rady mu poskytne príslušný úrad práce. Automaticky by sa mal dozvedieť aj o ponukách programov pre znevýhodnených uchádzačov. Ľudia nad 50 rokov, ktorí prišli o prácu, majú tento status zo zákona.
Prvý rekvalifikačný kurz cez úrad práce je bezplatný. Ak sa do ďalšieho kurzu prihlási nezamestnaný skôr ako za dva roky, musí uhradiť štvrtinu ceny kurzu. V prípade tretieho a ďalšieho vzdelávania má študent uchádzač o prácu nárok na polovičnú zľavu.
A ak sa mu podarí nájsť prácu do troch mesiacov po absolvovaní kurzu, štát mu dá bonus v podobe vrátenia nákladov na štúdium. Musí však o ňu požiadať.
Uchádzačovi aj záujemcovi o zamestnanie úrad prepláca výdavky na stravovanie, ubytovanie a cestovné.
Nájsť kurz nie je problém
Rekvalifikačné kurzy platené štátom nie sú len pre nezamestnaných. Na úrad práce sa môže obrátiť aj zamestnaný občan, ktorý chce zmeniť zamestnanie. Úrad ho potom formálne vedie ako „záujemcu o zamestnanie". Ak má príslušný úrad práce voľné miesta vo vzdelávacích kurzoch, môže sa na nich zúčastniť. Úrad mu poskytne vzdelávanie a prípravu, ale až po troch mesiacoch od jeho zaradenia do evidencie.
Teoreticky by mohol byť problém aj v tom, že na zaradenie do vzdelávania a prípravy na prácu nie je právny nárok. Väčšiu šancu majú znevýhodnení záujemcovia alebo tí, ktorí ešte neabsolvovali nijaký kurz.
Reálne je však hrozba, že sa aktívny uchádzač ku kurzu nedostane, nízka. Úrady práce majú skôr problém začaté kurzy obsadiť.
Ak je cieľom len diplom, je to strata času
Bezplatné kurzy poskytujú okrem úradov práce aj iné neziskové alebo súkromné organizácie. Registrované inštitúcie poskytujú vzdelávanie akreditované ministerstvom školstva. Centrá ďalšieho vzdelávania existujú aj pri školách alebo univerzitách.
Všetci úspešní absolventi kurzov získavajú osvedčenie o vzdelaní. „Tieto osvedčenia v plnej miere nahrádzajú výučné listy a sú akceptované živnostenskou komorou," povedal riaditeľ agentúry Jaspis Ondrej Ševčík. Niektoré osvedčenia akceptujú aj zamestnávatelia v zahraničí.
Netreba sa však spoliehať na to, že diplomy z rekvalifikačných kurzov automaticky presvedčia zamestnávateľa o kompetentnosti potenciálneho pracovníka. Preto sa treba hlásiť iba na tie, pri ktorých uchádzač naozaj tuší možnosť zväčšiť si svoje zručnosti.
Ceny kurzov jednotlivých agentúr sa líšia. Všetky náklady spojené s kurzom si hradí klient sám. V niektorých prípadoch mu môže byť kurz uhradený z prostriedkov úradu práce.
V prípade, že kurz je hradený úradom, absolvent má takisto nárok na preplatenie cestovných výdavkov a stravného.
Alebo radšej začať podnikať
Niektoré agentúry umožňujú poplatok zaplatiť aj v splátkach. Podľa projektového manažéra Akadémie vzdelávania Klaudia Šilhára, ak nie je absolvent s kurzom spokojný, môže ho „reklamovať". Ako každý iný tovar.
Okrem vzdelávania poskytujú nezamestnaným ľuďom nad 50 rokov úrady práce aj príspevok na podnikanie. Výška príspevku sa líši v jednotlivých okresoch. Pohybuje sa od 66 588 do 88 785 korún.
Samozrejme, tento príspevok možno kombinovať s kurzami pre začínajúich podnikateľov. Tieto sú zamerané viac na formálne stránky podnikania ako na samu podstatu biznisu. Ich cieľom je napríklad pomôcť pri založení podnikania a vedení účtovníctva.
Uchádzačovi o zamestnanie úrad práce môže preplatiť aj časť cestovných výdavkov na výberové konanie či vstupný pohovor ku zamestnávateľovi v maximálnej výške 700 korún mesačne.
Nezamestnaní ľudia môžu okrem poradenských služieb na úradoch práce využívať aj tlačiareň, kopírku, počítač, kde si môžu napísať žiadosť a životopis.
Kde hľadať prácu a kurzy
www.minedu.sk ministerstvo školstva, stránka obsahuje zoznam vzdelávacích inštitúcií, ktoré majú akreditáciu ministerstva a po absolvovaní kurzu vydajú osvedčenie o vzdelaní
www.education.sk - zoznam kurzov, konferencií a poradenských firiem
www.kurzy.sk - vyhľadávanie kurzov podľa zamerania, druhov certifikátov, foriem štúdia
www.upsvar.sk Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, stránka obsahuje zoznam agentúr, ktoré majú povolenie na sprostredkovanie práce doma a v zahraničí
www.employment.gov.sk ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny
www.profesia.sk ponuky práce
www.praca.sk - ponuky práce
www.eures.sk ponuky práce v zahraničí
(fid)
Na čo sa sústrediť po strate práce
- prácu treba hľadať okamžite po strate zamestnania, brať aj neisté zamestnanie, čo sa nejaví ako dlhodobé (práve počas prvých troch mesiacov po odchode zo zamestnania dostávajú nezamestnaní najviac pracovných ponúk a príležitostí),
- naučiť sa základy práce s počítačom a používať základné programy,
nepúšťať sa do štúdia, ktorého dokončenie je málo reálne napríklad cudzí jazyk,
- odoslať týždenne aspoň desať žiadostí emailom a uvádzať výlučne vlastnú emailovú adresu, potenciálni zamestnávatelia spravidla iným spôsobom neodpovedajú, nevynechať životopis a motivačný list,
- snažiť sa o osobný kontakt s možným zamestnávateľom,
- preorientovať sa na také pracovné pozície, ktoré v danom regióne majú väčšiu „šancu",
- postaviť sa k svojej situácii ako k normálnej životnej situácii, ktorá môže postihnúť úplne každého.
(fid)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári