je ulica Československého odboja, ktorá sa nachádza v mestskej časti Západ. Odboj sa začal formovať po vypuknutí vojny v roku 1939 a skončil sa oslobodením posledných častí Československa v roku 1945. Delil sa na domáci (komunistický a demokratický) a zahraničný (východný - 1. československý armádny zbor v ZSSR a západný). V čase komunistického Československa bol význam západného a demokratického odboja minimalizovaný a jeho účastníci prenasledovaní, väznení i popravovaní.
Ulica Československej armády (na snímke) v mestskej časti Staré Mesto sa tiež spája s vojnou. Prvá česko-slovenská armáda na Slovensku bola hlavnou zložkou ozbrojených síl Slovenského národného povstania. Po mobilizácii 5. septembra 1944 ju tvorilo 47-tisíc vojakov, neskôr 60-tisíc a 18-tisíc partizánov z viac než 30 krajín. Bránila oslobodené povstalecké územie proti nemeckej presile. Dňa 28. októbra 1944 ako organizovaný vojenský celok zanikla. Približne polovica vojakov prešla na partizánsky spôsob boja. Veľká časť sa rozišla domov alebo sa vzdala. Ostatní sa po prechode frontu stali súčasťou 1. česko-slovenského armádneho zboru v ZSSR.
S vojnou súvisí aj Námestie osloboditeľov, o ktoré sa delí Staré Mesto s Juhom. Košice boli oslobodené 19. januára 1945 vojskmi 4. ukrajinského frontu. Keďže rovnaké meno malo aj námestie v Barci, po jej pričlenení ku Košiciam po ňom zostala len Ulica osloboditeľov. V Košiciach sú aj ulica Obrancov mieru na Severe, Námestie slobody v Starom Meste či Partizánska ulica na Juhu.
Zajtra sa pozrieme na ulice, ktoré boli pomenované podľa majerov.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári