Únie miest Slovenska, ktorý sa bude konať v mimoriadnom termíne v máji tohto roku v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Snem bude hodnotiť súčasný stav, predchádzajúce obdobie a prerokuje a prijme programové zameranie združenia i stratégiu ďalšieho postupu pre obdobie nasledujúce.
"Prebrali sme aj aktuálne otázky, ktoré trápia mestá," povedal bratislavský primátor Andrej Ďurkovský, prvý viceprezident ÚMS, poverený jej vedením. Podľa jeho slov sa mestské samosprávy dohodli na spoločnom postupe pri energetických stratégiách, sieťových odvetviach i ďalších otázkach. Hovorilo sa aj o štvrtkovom rokovaní na ministerstve financií. "Bolo nám garantované, že nebude zasahované do fiškálnej decentralizácie, ktorá je nosnou kostrou financovania samospráv, zo strany vlády a centrálnych inštitúcií," uviedol Ďurkovský.
Ďalším aktuálnym problémom bolo dofinancovanie Základných umeleckých škôl a neštátnych školských zariadení. "Pre rok 2007 budú dofinancované tieto školy a školské zariadenia zo štátneho rozpočtu do výšky 90 percent," povedal viceprezident ÚMS Štefan Bošňák o rokovaní na ministerstve financií, pričom vysvetlil, že pri rozpise dotácií z podielových daní neboli počty žiakov v týchto zariadeniach napočítané. Pre nasledujúce roky má byť toto financovanie riešené v rámci doplnku a úpravy váhy jednotlivých kritérií v nariadení vlády.
Únia miest Slovenska podala pred niekoľkými dňami podanie na Ústavný súd SR pre nesúlad nepriamej poslaneckej novely zákon a o tripartite na celoštátnej úrovni. Ako vysvetlil generálny sekretár ÚMS Marián Minarovič, zákon by umožnil to, že ak Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) dohodne kolektívnu zmluvu, musia sa jej držať aj mestá, ktoré nie sú v ZMOS. "Ide najmä o ochranu menších miest. My musíme hájiť záujmy samosprávy," dodal.
Hostiteľský primátor Pavel Hagyari konštatoval: "Málokto si uvedomuje, že 80 percent obyvateľov Slovenska býva v mestách. Mestá sú prirodzenými centrami regiónu, ekonomiky, kultúrneho či spoločenského života, preto je potrebné komunikovať... V tomto smere môže Únia miest Slovenska zohrať výrazne väčšiu úlohu ako doteraz." V súčasnosti má ÚMS 78 členov, čo predstavuje polovicu obyvateľov SR.
Tému zákona o krajských mestách na zasadnutí prezídia ÚMS neriešili. Bratislava a Košice majú samostatné zákony, ostatné mestá sa riadia rovnakým zákonom, ktorý pri veľkostných koeficientoch znevýhodňuje práve krajské mestá. "Na túto tému sme sa často bavili aj v minulosti, najmä keď sa stanovoval koeficient na počet obyvateľa - kalkulačný vzorec podľa veľkosti miest," povedal A. Ďurkovský, podľa ktorého túto vec treba riešiť, ale "s tými, ktorých sa to týka". Zdôraznil tiež: "Nechceme robiť nesystémové kroky, aby sa už prijaté kalkulačné vzorce účelovo tvorili." Za nesystémový považuje napríklad výškový koeficient.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári