nedeľu nadránom. Tí, čo nezabudli, si ručičky hodiniek presunuli z 2.00 hod. stredoeurópskeho času (SEČ) na 3.00 hod. stredoeurópskeho letného času - SELČ. Spachtoši z toho veľkú radosť nemali, lebo snívali o hodinu kratšie ako v predchádzajúcich dňoch.
Zmena času má zástancov, ale i nepriateľov. Tí väčšinou tvrdia, že posun neznamená až takú úsporu a poukazujú aj na to, že niektorým ľuďom vraj spôsobuje zdravotné ťažkosti, lebo narúša ich biorytmus. V tejto súvislosti sme oslovili viacerých psychiatrov i psychológov, vrátane tých, ktorí pracujú na linkách dôvery. Nepotvrdili, že sa stretávajú v praxi s ľuďmi, ktorí by mali spomínané zdravotné problémy.
Na území Slovenska bol letný čas po prvý raz zavedený počas 1. svetovej vojny (1915 a 1916). Potom sa čas menil v rokoch 1940 - 1949 a po 30-ročnej prestávke až od roku 1979. Do roku 1996 trval SELČ šesť, od roku 1996 sedem mesiacov. SELČ bude na základe nariadenia vlády SR zavádzaný na Slovensku až do roku 2011, v tomto roku končí 28. októbra. Mnohí ľudia však už zabúdajú na to, ktorý čas je vlastne ten pôvodný: SEČ, alebo SELČ?
"Tým pôvodným starým časom je SEČ a nóvum SELČ," uviedol Ján Smékal, klimatológ SHMÚ Košice. "To znamená, že kým SEČ je posunutý voči svetovému Greenvichskému (miestny čas na nultom poludníku - GMT - pozn. red.) o jednu, SELČ až o dve hodiny."
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári