narodil v Taganrogu. Rád hrával divadlo s ochotníkmi a chodil na predstavenia miestneho divadla. Venoval sa písaniu anekdot a frašiek. Po skončení gymnázia sa presťahoval do Moskvy, kde vyštudoval medicínu. Pracoval ako lekár a na svojom statku zadarmo ošetroval sedliakov. Vo voľnom čase prispieval do humoristických časopisov.
Svoju prvú divadelnú hru - aktovku Platonov napísal v roku 1881. Písal najmä poviedky a k dráme sa vrátil až po piatich rokoch s dramatickým monológom O škodlivosti tabaku. Nasledovali hry Ivanov a séria jednoaktových frašiek Labutia pieseň, Medveď, Pytačky, Tragikom proti svojej vôli, Svadba a Jubileum.
Koncom 80. rokov sa nakazil od svojho pacienta tuberkulózou a ako chorý odchádza na Sibír, kde písal o nútených prácach na väzenskom ostrove Sachalin. Cestovná správa opisuje otrasný život vyhnancov v cárskej ríši. Hra Čajka mu v petrohradskom divadle nepriniesla úspech a jej opätovnému inscenovaniu v Moskovskom umeleckom akademickom divadle sa bránil. Tam zaznamenala obrovský úspech u divákov i kritiky. Čechov sa stal domovským dramatikom a všetky nasledujúce hry mali premiéru práve v Moskve.
V roku 1901 sa oženil s herečkou Oľgou Knipperovou, ktorá stvárnila všetky hlavné postavy v jeho hrách. Arkadinovú v Čajke, Jelenu v Ujovi Váňovi, Oľgu v Troch sestrách a Ranevskú v poslednej komédii Višňový sad. Krátko po premiére odcestoval do kúpeľného mesta Badenweiler v Nemecku liečiť sa z pľúcnej tuberkulózy. Ako 44-ročný pri pohári šampanského a slove "zomriem" umiera. Pochovaný je v Moskve.
Napriek tomu, že Čechov svoje hry písal ako komédie, v povedomí verejnosti zostáva skôr ako autor melancholických hier. Témou väčšiny jeho poviedok je život malomeštiakov v Rusku, hriech, zlo, úpadok duchovného života a spoločnosti. Najznámejšie sú Nemocničná izba č. 6, Priepasť, Študent, Step. V slovenčine vyšiel výber pod názvom O láske.
Zajtra sa dozvieme o uliciach spojených s Čermeľskou dolinou.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári