Majstrovstvá sveta sú veľkou motiváciou, a Japonsko ešte väčšou
Vo viac ako storočnej histórii svetových šampionátov krasokorčuliarov bolo štyrikrát jeho hostiteľom Japonsko. Dvakrát, v roku 1977 a 1985, bojovali majstri skokov a piruet o medaily na tokijskom ľade, v roku 1994 ich privítalo málo známe mesto Makuhari a pred piatimi rokmi olympijské Nagano. Po 22 rokoch zavlaje modrá vlajka ISU (Medzinárodnej korčuliarskej únie) opäť nad hlavným mestom Japonska.
Kvalitu ľadu v hale zvanej "Tokyo Metropolitan Gymnasium" okúsi pri svojej premiére medzi najlepšími ženami sveta aj 16-ročná Košičanka Radka Bártová. Debut v kategórii dospelých zažila nedávno na januárových majstrovstvách Európy vo Varšave. A bola príjemným prekvapením 38-členného štartového poľa, keď v pohode prekĺzla z kvalifikácie (ktorá v tejto sezóne, po novom, pozostáva iba z krátkeho programu) do 24-členného finále. Po voľnej jazde síce klesla z 19. miesta na priečku číslo 23, ale chuť predviesť svoj voľný program aj na majstrovstvách sveta, ešte vzrástla. Po víťazstve na domácom šampionáte dostala na výber, či to bude svet juniorský alebo dospelý. Radka neváhala ani okamih, čomu dá prednosť.
"Pozrite sa, svet ide rýchlo dopredu, čím skôr sa zaradí do kategórie dospelých, tým lepšie," tvrdí jej trénerka v košickom Kraso Centre Hana Tőcziková. "Je dôležité, aby ju čo najskôr začali vnímať aj rozhodcovia. Bude to ťažký oriešok, ale na niektorých juniorských pretekoch sa Radka stretla aj s väčšou konkurenciou ako na súťažiach dospelých, pravda, nehovorím o vrcholných súťažiach ISU. Tak nech to skúsi. Stále je ešte v krasokorčuliarskej puberte, ale o tri roky, keď bude olympiáda vo Vancouveri, bude mať už devätnásť," netají H. Tőcziková, že štart pod piatimi farebnými kruhmi je ich spoločný cieľ.
Posledným súťažným testom pred Tokiom bol pre mladú košickú krasokorčuliarku štart na Európskom olympijskom festivale mládeže v španielskej Jake, kde jej chýbal len krôčik k medailovým stupňom. Odvtedy už len naháňa tréningové hodiny na domácom ľade. "V rámci našich možností. Snažila som sa, aby bola na ľade dvakrát denne, to znamená dve hodiny, plus nejaký suchý tréning. Od januára chodí aj do posilňovne ku kondičnému trénerovi, potrebuje sa trošku spevniť. Pracujeme najmä na chrbáte, rukách a bruchu, lebo nohy sú zaťažené dosť."
V závere sezóny sa však môže u takého mladého organizmu hlásiť k slovu aj únava. "Je pravda, že je toho už trochu veľa, lebo medzi súťažami je krátka prestávka, maximálne tri-štyri týždne, čomu musíme prispôsobiť aj tréningový cyklus, na nejakú väčšiu rehabilitáciu nemáme veľa času. Ale musím zaklopať, celkom sa nám to darí zvládnuť. Radka mala problémy skôr na začiatku sezóny, pretože sa trošku ťažšie rozbiehala. Majstrovstvá sveta sú však veľkou motiváciou, a Japonsko ešte väčšou," vraví trénerka, ktorá tam pocestuje s ňou. "Ja som tam bola už dvakrát, raz súkromne, a raz s našimi súrodencami Poráčovcami, keď štartovali na majstrovstvách sveta."
Obe, trénerka i jej zverenkyňa, vedia, že boj o postup do finálového večera v Tokiu bude riadna fuška. Musel by to byť stopercentný krátky program, ba ešte aj pár percent navyše. "Vieme, že do súťaže je prihlásených až štyridsaťdeväť pretekárok, a podľa nových pravidiel postúpi po krátkom programe do finále len dvadsaťštyri najlepších. Ešte vlani sa išla kvalifikácia, keď do krátkeho programu postupovala najlepšia tridsiatka, a z neho potom dvadsaťštyri dievčat do voľných jázd. Ťažko povedať čo je ľahšie, ale pôvodný systém bol náročnejší, lebo vám musela vyjsť dobre kvalifikačná voľná jazda i krátky program."
Reálne je postup do finále pre košickú "šestnástku" v takej konkurencii trošku vzdialený. "Naším hlavným cieľom je zajazdiť čistý krátky program. Trošku sme ho oproti majstrovstvám Európy vo Varšave upravili, keď sme kombináciu s trojitým salchowom a dvojitým tulupom nahradili trojitým rittbergerom s dvojitým tulupom, čo je trošku náročnejšie, ale musím povedať, že nám to celkom ide. Uvidíme však, ako ten kraťas Radka zvládne v Tokiu. Veľa závisí aj od toho, aké číslo si Radka vyžrebuje, v ktorej rozjazde nastúpi." Vzhľadom na veľký počet prihlásených pretekárok, bude krátky program žien (v piatok 23. marca) rozdelený na dve polovice, medzi ktoré zaradila ISU voľné tance. "Vo Varšave bolo osem rozjázd, a Radka išla na konci predposlednej, čo bolo celkom výhodné. Kiežby mala pri žrebovaní v Tokiu podobné šťastie."
Neveľká slovenská výprava cestuje do krajiny vychádzajúceho slnka na niekoľko etáp. "My s Radkou odlietame z Viedne zajtra popoludní, trojica našich rozhodcov odchádza do Tokia o deň neskôr, Igor Macypura priletí z USA, a inou linkou pricestuje aj jeho trénerka a šéf nášho zväzu Jaroslav Burian. Vraví sa, že aklimatizačné účinky sa negatívne prejavia tretí deň po príchode, takže tam treba prísť tesne pred súťažou, alebo byť v dejisku viac dní. My sme zvolili ten dlhší variant, na aklimatizáciu budeme mať týždeň. Ale veľkú vedu z toho nerobíme, lebo takéto veci je aj tak ťažké predvídať," povedala nám pár hodín pred cestou do jednej z najväčších metropol sveta členka výkonného výboru Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu Hana Tőcziková.
Bohuš MATIA
Autor: Ďalšie koncerty ŠFK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári