"Ja nie som majster, som skôr učiteľ, alebo večný študent," tvrdí o sebe ShiFu Shi DeLon
Energiu čchi-kung dokáže koncentrovať a nasmerovať tam, kde splní svoju úlohu
V ostatných rokoch som mala možnosť zažiť viacerých čínskych majstrov, ktorí prichádzali na Slovensko s rôznym poslaním. Vôkol nich sa tvorilo čosi, čo by som nazvala auerolou, ktorá nedovolila preniknúť do ich poľa. Nakoniec, ani sa mi nežiadalo preraziť túto "škrupinu". Mnohí ľudia upierali na nich oči ako na božstvo, lebo počuli alebo čítali o výnimočnosti tohto človeka a pri stretnutí s ním pociťovali bázeň. Prehovoriť s ním, alebo sa ho nebodaj dotknúť nemožné! Vyplavené pocity nekonečného obdivu nedovolia posudzovať situáciu reálne, a tak aj prijatie takéhoto majstra môže byť rozporuplné. Napriek tomu, zanecháva v človeku isté poryvy. Päťdesiatštyri ročný šaolínsky laický mních so zvláštnym menom ShiFu Shi DeLon, je poradcom pre výskum na Shang Dong University v Číne a pochádza z 31. generácie Šaolinských laických mníchov. Nová generácia začína, keď má mních už vlastných študentov. Nedávno bol v Košiciach na pozvanie Zuzky Šukovej z občianskeho združenia ShaoLin laymonks. Tento človek so silným vyžarovaním medzi ľudí s auerolou nedotknuteľnosti určite nepatrí.
"Ja nie som majster, som skôr učiteľ, alebo večný študent. Veď dá sa za pol ľudského života naučiť niečo, čo funguje päť tisíc rokov? A to platí o tchaj-chi, čchi-kungu, ale aj o iných bojových umeniach, ktoré som akoby vdychoval už od detstva." Takéto sú slová ShiFu Shi DeLona, ktorý sa narodil a do svojich mladých rokov žil v Hongkongu. Otec bol obchodníkom, matka známou speváčkou v čínskej opere. A keďže väčšina klasických čínskych opier je spojená s hrdinstvom hlavných predstaviteľov, ktorí ovládali bojové umenia, ak matka chcela dobre zvládnuť úlohu, cvičila tiež. Rovnako strýko a jeho dvaja bratia.
"Bolo to prirodzené aj počas mojich štúdií v Anglicku," približuje svoju cstu Shi DeLon. "Osudu sa predsa len nevyhneš," usmeje sa a líči ďalej, ako zanechal svoje povolanie konzultanta dizajnu a hlbšie začal študovať kultúru a dejiny bojových umení. V Šaolínskom kláštore, kam sa doteraz pravidelne vracia, rozvíjal svoje prirodzené danosti a zdokonaľoval sa hlavne v tchaj-chi a čchi-kungu. Pred desiatimi rokmi prešiel z "tvrdej, bojovej formy" na liečebný smer zvaný tiež medicínsky čchi-kung a dnes v tejto oblasti dokáže takmer divy.
Vesmírnej energii podlieha všetko
"Pozeraj sa mi do očí a vnímaj energiu čchi," vyzýva adepta na liečenie. Ten sa po chvíľke sústredenia z očí do očí prehne dozadu a pomaly cúva. Akoby ho posúvala neviditeľná ruka až do chvíle, kým sa spontánne nezastaví. Ľudia môžu reagovať naozaj rôzne, pričom Shi DeLon použije tú techniku, ktorá je pre človeka, ktorý vyhľadal jeho pomoc, najvhodnejšia. Ten sa - ak je to pre neho potrebné - pod vplyvom učiteľa začne správať presne tak ako tiger alebo ako opica, alebo hoci ako vták, aj keď nelieta.
"Ja iba nasmerujem kozmickú energiu do človeka, všade okolo nás jej je obrovské množstvo. Neliečim, iba pomáham vytvárať stav rovnováhy, pomáham naštartovať energetický systém, ktorý vedie k samoliečeniu. Nie je v tom žiadne šamanstvo," tvrdí. Ponúka pomoc, ak niekto chce prestať fajčiť. Dokáže uľaviť pri chronických bolestiach chrbta, pomáha pri artritíde, skleróze multiplex, ba aj pri hepatitíde (žltačka) typu B.
Vesmírnej energii podlieha všetko, pričom cvičenie rozvíja schopnosti jedinca, aby dokázal získať vitalitu a silu, ktorá je spojená s jeho vnútorným pocitom pohody. Shi DeLon má mimoriadne rozvinuté tieto schopnosti, pričom zdôrazňuje, že energia, ktorou disponuje, nepochádza z jeho vnútorných zdrojov, je to sila, ktorú dokáže načerpať z vesmíru. "Či už niekto tomu verí alebo nie, ale ak začnete pravidelne cvičiť, zlepší sa psychika a aj fyzické zdravie. To je ten zázrak, ktorý pomáha liečiť," hovorí.
Niet pochýb o tom, že čchi-kung, ak sa ho človek naučí na odbornej úrovni, je obrovským darom, je to dedičstvo zo starovekej Číny. Dnes by sme povedali, že to súvisí s ľudským mozgom. Máme v ňom obrovský nevyužitý potenciál. A to je aj dôvod, prečo ľudia pomocou čchi-kungu môžu dosiahnuť obrovské schopnosti a získať veľkú silu. Ale dá sa to len tréningom, ničím iným.
Od Konfucia cez tao
Shi DeLon na univerzite v Londýne pracuje na dizertačnej práci, ktorá je pred obhájením. V nej prináša dôkazy, že cvičenia majú racionálny, ba dokonca vedecký základ, aj keď sa v minulosti takto neinterpretovali. "Počas cvičení je človek silne stimulovaný a je to spojené s biochémiou ľudského tela," vysvetľuje.
Učiteľ musel zhromaždiť veľa historických materiálov, z ktorých vychádzal. Vykopávky a motívy vyryté na kameňoch zobrazujú, ako sa vtedajší človek pri cvičení pohyboval, ako vysvetľoval cesty energií, dnes nazývanej "čchi". Poznanie týchto javov pochádza od Konfucia a cez taoistické učenie sa dostalo medzi široké vrstvy. Treba pripomenúť, že v tom čase ešte budhizmus neexistoval. V starovekej Číne ľudia nemali bohov, ako v iných pohanských alebo antických náboženstvách. Verili v silu vesmíru, aj keď nie priamo, ale cestou symbolov. "Keď sa toto prenesie do dnešného, vedeckého poznania, pochopíme skrytú racionalitu, ktorú sa pokúšam odhaliť," uzavrel myšlienku učiteľ.
Podstatou je filozofia
Shi DeLon sa venuje tchaj-chi 25 rokov a tvrdí, že všetky štýly sú dobré, pričom základom je filozofia cvičenia. Podstatou je trénovanie tela a mysle, jedno bez druhého stráca zmysel. Plavné, pomalé pohyby tchaj-čchi, ktoré predvádza, sa striedajú s dynamickým prístupom a zrazu akoby tento človek rástol a rástol...
Žije v Londýne, je ženatý a má troch takmer dospelých synov. Je veľký, aj keď si nehovorí majster.
Voľakedy mohli symbol draka používať iba cisári
Drak s perlou v pazúroch je na úspech a víťazstvo
Košičanka Silvia Gerecová (na snímke), poradkyňa v oblasti feng-šuej, pracuje s rôznymi symbolmi, ktoré pomáhajú človeku svojím nemým vyžarovaním. Na symbol draka nedá dopustiť. Považuje ho za jeden z najsilnejších, aj najpotrebnejších.
Drak patrí medzi štyri nebeské zvieratá a je reprezentantom jangovej energie (mužský princíp). Má v sebe odvahu a statočnosť, je veľkodušný a plný vitality. Ak si zadovážime dreveného draka, mal by byť umiestnený smerom na východ, tu sa prejaví jeho sila a ambicióznosť.
V čínskej kultúre a v učení feng-šuej drak patrí medzi najpriaznivejšie symboly. V Číne má veľký rešpekt a uctia si ho pri každom sviatku. V starých časoch sa sami cisári považovali za Drakov, odpradávna boli totiž symbolom sily a nositeľmi pravdy a cti. V tých časoch mohli symbol draka používať iba cisári, nik iný. Mali ho vyšitý na šatách, vygravírovaný v šperkoch, vytesaný do drevených kresiel, postelí a iných kusov nábytku.
Drak vytvára kozmickú energiu čchi, takzvanú sheng čchi, ktorá do našich domovov prináša dobré zdravie a šťastie. Drak môže pôsobiť ako silný stimulátor aj v obchodovanmí. Prináša múdrosť, predvídavosť a silu prekonať prekážky. Drak, ktorý drží v pazúroch perlu, symbolizuje slnko a mesiac rovnováhu medzi jang a jin.
V čínskej astrológii je drak piatym znamením zvieratníka a má zemitý charakter. Jeho zverencami sú potkan a opica; kohút je jeho tajný priateľ. Keďže drak je silný a kladne naladený symbol, môže sa umiestniť v rôznych podobách a materiáloch na rôznych miestach bytu. Najlepšie je to však takto: Vyrezávané drevené draky treba umietniť na južnú, juhovýchodnú, alebo východnú stranu vášho domova. Keramický, porcelánový, alebo drak z nerastu patrí na juhozápad a na severovýchod. Kovového gravírovaného draka je najvhodnejšie umiestniť na západ, severozápad alebo sever.
Tento symbol sa dá použiť aj pre zlepšenie kariéry a úspechu v práci. V takomto prípade si treba zadovážiť draka s perlou, ktorý nielenže pomôže dosiahnuť vaše ciele, ale svojho majiteľa obdarí aj pozitívnym myslením a vitalitou. Drak s perlou v pazúroch symbolizuje úspech a víťazstvo.
Drak by nemal "bývať" v spálni. Má príliš jangovú energiu, ktorá by mohla narušiť spánok. Jeho umiestnenie by malo byť na úrovni očí, nie vyššie. Draka treba mať pod dohľadom! Nikdy neumiestňujte draka vo vašej toalete alebo kúpeľni. To by bolo zneváženie jeho majestátu.
A keďže apríl je mesiac draka, treba na to myslieť už dnes a venovať ho ako darček všade tam, kde jeho vitalita prinesie osoh.
Konfucius vyslovil vetu, ktorá pretrvala tisícročia
Konfucius (551-479 pred Kr.) je známy ako najslávnejší mysliteľ, politik, štátnik a sociálny filozof Číny. Jeho učenie hlboko ovplyvnilo život a myslenie množstva ľudí. Podľa jedného z prameňov sa mal vyjadriť takto: "V pätnástich rokoch sa môj duch zaoberal štúdiom. V tridsiatke som nadobudol pevné názory. V štyridsiatke som prestal pochybovať. V päťdesiatke som spoznal vôľu nebies. V šesťdesiatke bolo moje ucho spoľahlivým nástrojom na prijímanie právd. V sedemdesiatich môžem nasledovať túžby môjho srdca bez toho, aby som porušoval akékoľvek pravidlá." Zomrel ako 72-ročný.
Konfucionizmus pretrval doteraz, v ázijských krajinách nájdeme mnohých vyznávačov. V Číne sa často chápe ako náboženstvo, ale vedú sa diskusie, či je to naozaj tak. Takmer vôbec sa totiž nezaoberá teologickými záležitosťami nikde nehovorí o Bohu, o posmrtnom živote, nespomína anjelov, ani ďalšie nehmotné bytosti.
Princípy konfucionizmu sa stali široko akceptovanými hlavne preto, že sú založené na čínskych tradíciách. Bránia silnú rodinnú súdržnosť, uctievanie predkov, rešpect mladších voči starším, manžela voči manželke a rodinu chápu ako základ ideálnej vlády.
Konfucius vyslovil dobre známu vetu: "Nerob iným to, čo nechceš, aby oni robili tebe." Toto posolstvo ani dnes nič nestratilo na svojej sile, rovnako ako hodnoty, ktoré sú všeplatné bez ohľadu na to, kde vznikli: sila rodiny, vzájomný rešpekt a úcta človeka voči človeku.
Ľubica v kútiku duše túži po opore
V sobotu by sa nemalo zabudnúť na nikoho, kto má v rodnom liste zapísané meno Ľubica. Ľubka, Ľuba, dobre to znie tak i tak. Keďže každé meno má svoje vyžarovanie a je nositeľom istých daností, v prípade Ľubice zauvažujme, či platí nasledujúca charakteristika.
Je to žena plná vášní a netradičných záujmov. Navonok môže pôsobiť ako silná a nezávislá, v kútiku duše však túži po opore a podrobení sa niekomu, kto jej rozumie. Jej osobným číslom je jednička - vodca, ale to nie je hlavná črta jej povahy. Potrebuje motiváciu a podporu, potom dokáže presvedčiť aj iných a viesť ich za dobrým cieľom. Ak však pochybuje o svojich kvalitách, či už ako žena, alebo v pracovnej rovine, potom sa radšej všetkého vzdá a volí život v ústraní.
Ženy Ľubice sú vynikajúce političky, lekárky, prípadne prokurátorky, ale vždy potrebujú mať aj dobré domáce zázemie. Od manžela nevyžadujú vysoké pracovné nasadnie, musia im však kryť chrbát a dodávať im sebadôveru. Sú verné a priateľské, vedia sa vcítiť do problémov iných a ak treba, vezmú vinu aj na seba.
Menom Ľubica je najvhodnejšie pomenovať deti narodené v týcho znameniach: Býk, Panna, Rak a Lev. Dobre ich dopĺňa červená farba vo všetkých odtieňoch.
Stranu pripravila: Lea Gallová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári