Čársky (1886-1962) bol rímsko-katolícky biskup, ktorý je pochovaný v krypte Dómu sv. Alžbety. Jeho život bol spojený s Košicami.
Narodil sa v Gbeloch ako prvý zo štrnástich detí. Študoval teológiu na Pázmaneu vo Viedni. Kvôli národnému povedomiu musel opustiť Ostrihomskú arcidiecézu i štúdiá. Do Košickej diecézy ho prijal A. Fischer-Colbrie a poslal ho na štúdiá do Innsbrucku. Bol kaplánom Monoku, potom Košíc pre nemeckých veriacich a zároveň bol profesorom náboženstva na Vyššej dievčenskej škole v Košiciach. Neskôr sa stal kaplánom pre slovenských veriacich a učil slovenský jazyk na bohosloveckej škole v Košiciach.
Neskôr pôsobil ako farár v obci Široké či profesor seminára v Košiciach. Bol aj biskupským radcom, rektorom Katolíckeho stredoškolského konviktu a profesorom morálky a pastorálky v seminári. Krátko bol rožňavským biskupom, potom košickým až do roku 1939. Počas pripojenia južných častí Slovenska k Maďarsku bol menovaný za administrátora slovenských častí Košickej, Szatmárskej a Rožňavskej diecézy so sídlom v Prešove. Od roku 1946 pôsobil ako košický biskup a administrátor 13 farností Szatmárskej diecézy na slovenskom území. Bol predsedom Spolku sv. Vojtecha.
V Košiciach založil malý seminár, navštevoval farnosti, zvýšenú pozornosť venoval školám. Meno biskupa Čárskeho malo pre Košičanov takmer charizmatický význam. Podporoval chudobných a hovorí sa o jeho aktivitách pri záchrane židov počas druhej svetovej vojny. Angažoval sa v hnutí Pacem in terris, ktoré Vatikán vyhlásil za proticirkevné a spolu s ďalšími štyrmi biskupmi zložil sľub vernosti Československej republike.
Zajtra sa dozviete, po kom dostala meno Čechovova ulica v Krásnej.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári