v tomto roku. Ide o dlhotrvajúci proces, vďaka demografickému vývoju sa počty žiakov budú minimálne v nasledujúcich 10 rokoch stále znižovať. Na to musia reagovať aj zriaďovatelia škôl korekciou počtu miest na školách a ich zamerania. A keďže väčšina budúcich prvákov chce ísť na gymnáziá alebo obchodné akadémie, rozhodli sa v KSK prísť s nápadom, ako rovnomernejšie rozdeliť počty uchádzačov. Ak sa po prázdninách podľa predpokladov schváli novelizovaný školský zákon, odbor školstva KSK chce priniesť viaceré zmeny do fungovania stredných škôl v kraji. Najväčšie by sa týkali terajších SOU, ktoré by sa mohli stať minulosťou.
"Záujem o štúdium na gymnáziách je ešte stále pomerne veľký, no naopak máme nízke počty žiakov, ktorí chcú ísť na odborné školstvo. Ak sa vytvorí priestor v novej legislatíve na to, aby vznikli centrá vzdelávania alebo akadémie, už dnes sme pripravení ich vytvoriť. Chceme tým reagovať na znižujúci sa počet žiakov a nevylučujem, že o tri roky tu budú existovať iba takéto typy škôl. Stalo by sa tak napríklad zlučovaním príbuzných odborov z priemysloviek a učňoviek ako napríklad SOU dopravné a dopravná priemyslovka. Takéto školy by vytvorili Dopravnú akadémiu a takto podobne by sme postupovali aj v ďalších prípadoch. Sústavne nám napríklad klesá záujem o SOU potravinárske. Táto problematika obklopuje všetkých ľudí doslova na každom kroku, od samotnej výroby, spracovávania, predaja, distribúciu až po kontrolu hygieny potravín. Aj preto máme v pláne aj Potravinársku akadémiu," uviedol pre náš denník šéf odboru školstva Štefan Kandráč.
Pre študentov by to znamenalo, žeby si na jednej škole mohli vybrať, či budú chcieť skončiť školu maturitou alebo výučným listom. Ak sa súčasné SOU stanú súčasťou budúcich akadémií vzdelávania, takýto názov bude mať lepší zvuk, čo by mali oceniť aj rodičia detí. Tie by zároveň dostali možnosť lepšieho výberu štúdijných odborov. Prvou vážnejšou zmenou, ktorá by nastala v samotných Košiciach, je vznik Športovej akadémie. Tá by mala sídliť v priestoroch dnešného SOU stavebného na Ostrovského ulici. K súčasným odborom, ktoré sa tam vyučujú, by pribudli aj štúdijné programy pre mladých futbalistov a basketbalistky.
"Áno, máme záujem, aby v Košiciach vznikla futbalová a basketbalová akadémia. Je to aj kvôli tomu, že aj prioritou Slovenského futbalového zväzu je, aby pri každom superligovom družstve boli futbalové akadémie. Z tohto pohľadu sme schopní okamžite reagovať na túto požiadavku od MFK Košice. Takisto je to aj v prípade ženského basketbalu, kde v lige sú tri košické družstvá. Je dosť možné, žeby tieto akadémie mohli sídliť v budove SOU stavebného na Ostrovského ulici, keďže sú tam zrejme najlepšie podmienky nielen čo sa týka športovísk, ale aj možností ubytovania pre študentov. V takom prípade by sa ešte rozšírila telocvičňa, všetky detaily by sme prezentovali po definitívnom potvrdení tohto zámeru," tvrdí Š. Kandráč.
Všetky spomínané zámery by už koncom roka malo prerokovať aj zastupiteľstvo KSK. O tom, že zrejme už včera bolo neskor svedčí aj fakt, že záujem o 3800 miest, ktoré KSK ponúka na svojich učnovkách, je sotva polovičný...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári