dane, uvedenej v daňovom priznaní, najmenej však dve tisícky. Pokuta nesmie byť vyššia ako desať percent z dane, zároveň nemôže presiahnuť milión korún.
Ak niekomu vyšla daň za minulý rok 50tisíc korún a daňové priznanie podá napríklad až o dva mesiace bez toho, aby dostal povolenie na odklad od daňového úradu, bude musieť zaplatiť pokutu 6000 korún, keďže denná taxa mu vyšla na 100 korún.
Pokutu platia aj tí, ktorým z daňového priznania nevyvstali žiadne finančné povinnosti voči štátu. „Vprípade, že daňovníkovi nevznikla za zdaňovacie obdobie daňová povinnosť, ale daňové priznanie podal oneskorene, uloží mu správca dane pokutu dve tisíc korún," povedala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Adriana Plešková. Táto pokuta mu hrozí aj v prípade, ak sa s podaním daňového priznania oneskorí čo len jeden deň.
Ak daňovník úplne zabudne na daňové priznanie, alebo ho zámerne nepodá, pokuty sú vyššie. Vtakomto prípade sa už nerátajú percentom z vyrubenej dane. Sankcia závisí od rozhodnutia príslušného úradu. Najmenej je ale desať tisíc korún pre fyzické osoby a 50-tisíc pre firmy. Zákon v tomto prípade umožňuje uložiť najvyššiu pokutu až pol druha milióna korún.
Pokuty číhajú na ľudí aj vtedy, ak načas nezaplatia daň, ktorá im vyšla v daňovom priznaní. Alebo ak zaplatia menej, ako majú. „Výška sankčného úroku sa vypočíta z dlžnej sumy ako 4-násobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska, platnej v deň vzniku daňového nedoplatku," povedala Plešková. Sankčný úrok vyrubí správca dane za každý den omeškania. Dni sa začínajú odratávať hneď po termíne splatnosti. „Sankčný úrok sa nevyrubí, ak daň nepresiahne 500 korún."
Autor: jan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári