spolu 42 450 korún. Pri podnikaní pritom ide o celkový príjem, teda taký, ktorý nie je znížený o výdavky. "Daňový bonus môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky," povedala riaditeľka odboru služieb verejnosti na Daňovom riaditeľstve v Banskej Bystrici Beáta Uhrinová.
Zamestnanci dostavajú bonus automaticky pri výplate. Podnikatelia nie. Tí ho môžu získať až po podaní daňového priznania. Zamestnanci sú vo výhode aj v tom, že nemusia za rok zarobiť celých 42 450 korún. Stačí, keď ich príjem je vyšší ako polovica minimálnej mzdy v danom mesiaci a automaticky ho dostanú. Do októbra to bolo 3450 korún. Potom minimálna mzda stúpla na 7600 korún. Znamená to, že od októbra musel zamestnanec, ak chcel získať daňový bonus, zarobiť aspoň 3800 korún. Ak v priebehu roka prišiel zamestnanec o prácu a nestihol zarobiť do konca decembra spomínaných 42 450 korún, tú časť bonusu, ktorú dostal, nemusí štátu vrátiť. Živnostníci takéto vymoženosti nemajú.
Bonus poberá vždy len jeden z rodičov. Daňovník má nárok na bonus iba na nezaopatrené dieťa, ktoré nemá viac ako 25 rokov a preukázateľne s ním žije v spoločnej domácnosti. Bonus si môže nárokovať už za mesiac, keď sa dieťa narodí.
Rodič ho dostane nielen na vlastné, ale aj na dieťa v pestúnskej starostlivosti. Takisto na osvojené dieťa a dieťa manžela či manželky, ktoré nie je vlastným dieťaťom daňovníka.
Bonus neznižuje daňový základ, ale priamo daň. Mesačne zamestnanci takto dostávali minulý rok takto 540 korún. Za rok je to spolu 6480 korún. Živnostníci dostanú celú sumu bonusu za vlaňajšok až tento rok. O daňový bonus na dieťa žiada daňovník priamo v daňovom priznaní. Bonus porovná s daňou, ktorú musí zaplatiť. Daň sa mu o bonus zníži. Prípadný preplatok bude mať po zarátaní bonusu vyšší. Daňový úrad mu ho za minulý rok vyplatí v máji.
Výnimky pre invalidov a mladých
V podmienkach na získanie bonusu sú výnimky. Invalidným dôchodcom stačí zarobiť iba polovicu z toho, čo zákon žiada od zdravých pracovníkov, čiže ročne 21 225 korún. Takúto možnosť má aj rodič, ktorý má menej ako 16 rokov. Rodičia medzi 16. až 18. rokom a tí, čo sú čiastočne invalidní, musia zarobiť najmenej 31 838 korún za rok, ak chcú získať daňový bonus. Na bonus nemajú nárok nezarábajúci penzisti - rodičia (ak je dôchodok ich jediným príjmom).
Bonus na vydatú dcéru
Daňový bonus si môže za minulý rok uplatiť aj rodič, ak je napríklad jeho dcéra už vydatá, ale žije s ním v spoločnej domácnosti. Nárok na bonus však získa iba vtedy, ak dcérin manžel nezarobí v zamestnaní za celý rok viac ako je nezdaniteľná časť základu dane, teda 90 816 korún. Daňový bonus neinkasuje v priebehu roka, ale až po podaní daňového priznania alebo po ročnom zúčtovaní dane. Je to preto, lebo v priebehu roka nie je ešte isté, koľko zarobí manžel daňovníkovej dcéry.
Pracujúci študent
Prekážkou na získanie bonusu nie je ani to, že dieťa daňovníka popri riadnom štúdiu pracuje. Podmienkou však je, aby zamestnanec splnil základné podmienky na daňový bonus. Teda napríklad zarobil aspoň 42 450 korún za celý rok. Takisto musí mať napríklad trvalý pobyt na území Slovenska. Dieťa však nesmie študovať popri zamestnaní.
Potrebné doklady
- kópia rodného listu dieťaťa alebo výpis z rodného listu
- potvrdenie školy, že dieťa žije s daňovníkom v domácnosti a študuje
- potvrdenie územného úradu o poberaní prídavkov na dieťa
- potvrdenie územného úradu, že dieťa žije s daňovníkom v domácnosti a neštuduje ani nepracuje pre chorobu alebo pre úraz
Kedy rodič stratí nárok na daňový bonus
- ak zo závislej činnosti alebo z podnikania nezarobil aspoň 42 450 korún
- ak vek dieťaťa presiahol 25 rokov
- ak dieťa neukončí štúdium
- keď dieťa doštuduje
- v prípade, že dieťa nežije s ním v spoločnej domácnosti
- ak dieťa zomrie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári