príjmov, z ktorých sa daň zráža.
Najväčšou skupinou, ktorú štát nezdaňuje, sú oslobodené príjmy. "Tieto príjmy sú síce predmetom dane, ale podľa príslušných ustanovení zákona o dani z príjmov sú od dane oslobodené. Neuvádzajú sa v daňovom priznaní a nezdaňujú sa," povedala riaditeľka odboru služieb verejnosti na Daňovom riaditeľstve v Banskej Bystrici Beáta Uhrinová. Časť z nich sa týka všetkých a zvyšok len určitých skupín ľudí. Medzi všeobecnými sú napríklad príjmy z predaja nehnuteľností. Ich oslobodenie však viaže na rôzne podmienky súvisiace napríklad s trvalým pobytom alebo časom, počas ktorého majiteľ nehnuteľnosť vlastní. Okrem nich sa oslobodzujú vo vymedzených prípadoch aj niektoré príjmy z verejného poistenia, náhrady škôd, štipendiá, či výhry.
Potom sú tu nezdaniteľné časti základu dane. "Znižujú základ dane, vypočítaný z rozdielu zdaniteľných príjmov a výdavkov alebo z výsledku hospodárenia u daňovníkov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva," povedala Uhrínová. Nezdaniteľné časti musí daňovník uviesť v priznaní. Len tak si môže cez ne znížiť daň.
Ďalšia časť oslobodených príjmov je vo vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec. Pracovník napríklad neplatí z dane z toho, ak mu firma poskytne takzvané nepeňažné plnenia, čiže napríklad doškoľovanie, stravu, nápoje, pobyt v rôznych rekreačných zariadeniach alebo vzdelávacie pobyty.
Sociálne dávky
- alimenty, čiže príjem z výživného
- dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, individuálneho zdravotného poistenia
- dávky sociálneho poistenia (starobný dôchodok, predčasný starobný, invalidný, vdovecký a sirotský, rekvalifikačná náhrada, dávka v nezamestnanosti)
- nemocenské dávky (nemocenské, ošetrovné, materské)
- príjem z úrazového zabezpečenia (úrazový príplatok, pracovná rehabilitácia, pozostalostná renta)
- penzie zo starobného dôchodkového sporenia
- príjem z povinného zahraničného poistenia
- príplatky k náhrade príjmu, nemocenskému, podpore pri ošetrovaní člena rodiny
- príspevky v hmotnej núdzi
- príspevky v rámci aktívnej politiky na trhu práce
- štipendiá (okrem doktorandských) poskytované zo štátneho rozpočtu pre vysokoškolákov, zahraničné šitipendiá, príspevky a podpory od občianskych združení, neziskoviek
- daňový bonus na dieťa
Ročné príjmy, oslobodené do 5-násobku životného minima (23 650 korún)
- príležitostné príjmy z poľnohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva.
- prevod opcií
- prevod cenných papierov, kam patrí príjem z predaja podielového listu (rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou - platí to iba do konca minulého roka. Ak daňovník vrátil podielové listy až v tomto roku, zdaní sa mu celý jeho výnos, teda rozdiel medzi tým, za čo nakúpil listy a za čo ich predal).
- prevod účasti v eseročke, komanditnej spoločnosti alebo družstve
- príjem z prenájmu nehnuteľností, ak to nie je z podnikania
Iné oslobodené príjmy
- krach finančnej inštitúcie, náhrady z Fondu ochrany vkladov a Garančného fondu investícií
- finančné prostriedky z medzinárodných grantov poskytovaných na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je SR viazaná
- výnosy štátnych dlhopisov SR vydaných a registrovaných v zahraničí
- výhry z lotérií a podobných hier, ktoré povolil štát
- ceny alebo výhry do 5 000 tisíc korún z verejnej súťaže, reklamnej súťaže, športovej súťaže (okrem športovcov, ktorí sú samostatne zárobkovo činnými osobami).
- vecné alebo peňažné dary pre Hasičské a záchranné zbory
- úroky z preplatku na dani (ak daňový úrad vráti preplatok neskôr, ako mu prikazuje zákon platí daňovníkovi úrok, ktorý je trojnásobkom základnej úrokovej sadzby NBS)
- prijaté náhrady škôd, náhrady majetkovej ujmy, poistné plnenia pri majetku, plnenia z poistenia zodpovednosti za škodu
Čo nie je predmetom dane
Všeobecne:
- príjem získaný zo súdnych a mimosúdnych rehabilitácií a reštitúcií
- dedenie a darovanie (príjmy z takéhoto majetku, napríklad prenájom, však už dani podliehajú). Nepatria sem ani dary zamestnávateľov svojim pracovníkom, alebo dary odnikateľom, ktoré používajú na podnikanie - tie sa zdaňujú
- úvery a pôžičky
V pracovnoprávnom vzťahu:
- podiel na zisku (dividenda) obchodnej spoločnosti alebo družstva (daňovníci z kapitálovou účasťou alebo členovia štatutárnych a dozorných orgánov)
- cestovné náhrady
- ochranné pracovné prostriedky
- rekondičné pobyty
- preventívna zdravotná starostlivosť (ak jej poskytovanie zamestnávateľovi ukladá zákon)
- náhrady za používanie vlastného náradia, zariadenia a predmetov na prácu
- náhrada výdavkov a plnenia poskytovaného v súvislosti s výkonom funkcie
Čo štát od dane oslobodil
- príjmy z predaja bytu alebo obytného domu, ktorý má najviac dva byty. Podmienkou je, že predávajúci mal v nehnuteľnosti trvalý pobyt minimálne dva roky pred predajom. Ak mal trvalý pobyt kratšie, ale nehnuteľnosť vlastnil aspoň päť rokov, takisto sa príjem z predaja nezdaní. Súčasťou oslobodenia sú aj pozemky, ktoré sa na byt alebo dom viažu. Nepatria sem však nehnuteľnosti, ktoré sa používali na podnikanie, teda boli zahrnuté do obchodného majetku. Tie sú oslobodené od dane až po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku.
Pozn.: Ešte v roku 2004 malo oslobodenie dve podmienky: daňovník musel byt alebo dom vlastniť a zároveň v ňom mať aj trvalý pobyt aspoň dva roky.
- predaja iných nehnuteľností, napríklad garáže, rekreačné chaty alebo pozemky môže jednotlivec predať bez toho, aby platil daň až po piatich rokoch, odkedy ich vlastní.
- predaj zdedenej nehnuteľnosti. Podmienka - predajca ich musí vlastniť aspoň päť rokov. Do lehoty vlastníctva sa počíta aj čas, keď nehnuteľnosť patrila poručiteľovi, teda napríklad rodičom.
- spoluvlastníctvo - pri bezpodielovom vlastníctve sa do lehoty ráta ten z manželov, ktorý mal trvalý pobyt v nehnuteľnosti dlhšie alebo ho vlastnil dlhšiu dobu. Napríklad, ak by manžel mal trvalý pobyt v byte iba pol roka, manželka tri, príjem z predaja by bol oslobodený. To isté sa týka aj vlastníctva, pri ktorom je však lehota päťročná.
- zánik bezpodielového vlastníctva (rozvod) - do dvojročného trvalého pobytu sa počíta aj čas spoločného vlastníctva. Manželka mala v byte dva roky trvalý pobyt, manžel môže byt, ak mu v rámci delenia majetku pripadol, predať ihneď
- príjem z predaja hnuteľných vecí, okrem tých, čo slúžia na podnikanie, bez ohľadu na čas vlastníctva. Ak však napríklad auto daňovník používal na podnikanie, môže ho bez dane predať až po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku. Do hnuteľného majetku sa nepočíta cenný papier.
Pozor!
1. Príjem, ktorý prevýšil oslobodenú sumu, teda 23 650 korún, sa zdaňuje.
2. Netýka sa to príjmov jednotlivo, ale všetkých dokopy. V prípade, že má viaceré príjmy z tejto kategórie, sumu, ktorá je oslobodená, si môže uplatniť iba raz. Ak niekto zarobil v minulom roku príležitostne z poľnohospodárstva 20-tisíc a z prenájmu zinkasoval ďalších 30-tisíc, od dane je oslobodených len 23 650 korún. Zvyšných 26 350 sa mu zdaní.
3. Pre prenájom platí, že manželia si môžu zárobok rozdeliť. Každý z nich potom získa oslobodenie za 23 650 korún
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári