ftalátov, ktoré sú obsiahnuté v zdravotníckych pomôckach vyrobených z PVC. Nemocnica ako prvá a zatiaľ jediná na Slovensku zareagovala kladne na výzvu organizácie Priatelia Zeme - SPZ, aby nahradili zdravotnícke pomôcky vyrobené zo zdraviu škodlivého PVC bezpečnejšími výrobkami.
PVC sa v nemocniciach nachádza v rôznych hadičkách, vyživovacích sondách alebo infúznych súpravách, z ktorých sa do ľudského organizmu uvoľňujú ftaláty. Tie u mužov spôsobujú zmeny na semenníkoch, v produkcii spermií, u žien poruchy vaječníkov. Obe pohlavia môžu trpieť dýchacími problémami, poškodením pečene a obličiek.
"Najprv sme sa zamerali na výber rizikovej skupiny pacientov z hľadiska toxického účinku PVC," uviedla nemocničná hygienička Ľubomíra Bodnárová. "Keďže sú to novorodenci a najmä nedonosené deti, zaradili sme do projektu práve novorodenecké oddelenie. Nasledoval prieskum trhu, komunikácia s dodávateľmi, cenové porovnanie, zváženie zdravotných rizík a konkrétny výber pomôcok."
Ich auditom sa zaoberá Ľubomíra Karoľová, vrchná sestra novorodeneckého oddelenia. Podľa jej slov "prioritou boli pomôcky používané pri infúznej liečbe či perorálnej výžive (podávanie stravy) ako sú detské cumle, fľaše, cievky na výživu. Ďalším krokom budú pomôcky používané pri respiračnej terapii (podávanie kyslíka), ktorá je najčastejšia u rizikových novorodencov."
Priatelia Zeme - SPZ darovali včera nemocnici spojovacie hadičky vyrobené z materiálu bez PVC v hodnote 10 000 korún a chcú aj naďalej presadzovať náhradu PVC pomôcok v zdravotníctve. Prioritne u rizikových skupín.
"Je zakázané používať hračky z PVC u detí do troch rokov len kvôli tomu, že ich sem-tam oblizujú, zatiaľ čo pre zdravotnícke pomôcky zavedené do tela detského pacienta aj niekoľko týždňov tento zákaz neplatí," zdôraznil Ladislav Hegyi, predseda Priateľov Zeme - SPZ. Riaditeľa nemocnice Juraja Vančíka sme sa opýtali, či v súvislosti s pomôckami z PVC nebolo treba "biť" na poplach už oveľa skôr.
"Tí, čo vedeli o ich škodlivosti a nič s tým nerobili, spravili chybu. Som presvedčený, že práve profesionáli mali robiť okolo toho väčší krik. To, čo sa začalo teraz, považujem za veľké pozitívum," odpovedal J. Vančík.
Čo je to PVC
Znečisťuje prostredie a ohrozuje zdravie ľudí od výroby cez použitie až po jeho likvidáciu. Pri výrobe a následnej likvidácii PVC vznikajú škodlivé látky, ako napríklad dioxíny, plynný chlór, ťažké kovy. Kvôli obsahu chlóru je najhoršie, ak odpad z PVC spaľujú, lebo sa vtedy z neho uvoľňujú nebezpečné dioxíny.
PVC v zdravotníckych pomôckach
Väčšina pomôcok, u ktorých je nevyhnutná ohybnosť, sa vyrába z PVC. Ohybnosť zabezpečujú zmäkčovadlá - ftaláty, tvoria 20 - 40 percent výrobku. Avšak v pomôckach, kde je flexibilita rozhodujúca, môže obsah ftalátov dosiahnuť až 80 percent. Tieto látky nie sú v PVC pevne viazané, veľmi ľahko sa preto uvoľňujú do organizmu.
Rizikové skupiny
Najrizikovejšou skupinou sú predčasne narodené deti, pre záchranu ktorých je často potrebný aj niekoľkomesačný pobyt na novorodeneckých jednotkách intenzívnej starostlivosti. Vzhľadom na ich telesnú hmotnosť prijímajú deti vysoké koncentrácie škodlivých látok z medicínskych pomôcok vyrábaných z PVC. Ohrozené sú aj tehotné ženy a ich nenarodené deti, pacienti na hemodialýze, s kardiovaskulárnymi ochoreniami a pacienti dlhodobo vystavení zdravotnej starostlivosti prostredníctvom medicínskych pomôcok z PVC.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári