intervencie proti Rusku Vasilija Ivanoviča Čapajeva (1887-1919). Podieľal sa na porážke Kolčakových vojsk v lete roku 1919. Padol v boji s kozákmi. Jeho osudy sa stali námetmi pre mnoho umeleckých diel.
S jeho menom sa spája aj partizánska skupina. Po Všeslovanskom kongrese v Moskve v roku 1941, ktorý okrem iných úloh, spojených s bojom slovanských národov proti fašizmu, vyzýval aj k organizovaniu partizánskeho hnutia na územiach okupovaných hitlerovským Nemeckom, zakladateľ a dlhoročný funkcionár KSČ na Slovensku Marek Čulen, pôsobiaci v Moskve, vyzýval slovenských vojakov, aby prechádzali na stranu Červenej armády a vytvárali na Slovensku jánošíkovské partizánske družiny.
Prvá partizánska skupina vznikla v marci 1942 v lesoch nad obcou Vinné v Michalovskom okrese, ktorú zorganizoval dlhoročný člen KSČ a funkcionár ilegálnej oblasti KSS Pavol Boroš. V Malých Karpatoch sa vytvorila ďalšia skupina partizánov Janka Kráľa a v lete 1943 v lesoch pri Matiaške v Giraltovskom okrese, v ktorej pôsobil aj Ľudovít Kukoreli, vznikla partizánska skupina Čapajev. Neskôr sa sformovala v pohorí Vihorlatu skupina Pugačov, ktorá sa potom spojila so skupinou Čapajev.
Za pomoci ilegálneho vedenia KSS sa partizánsky oddiel Čapajev stal najväčšou partizánskou formáciou na východnom Slovensku a pred Slovenským národným povstaním najaktívnejšou partizánskou skupinou na Slovensku vôbec.
Zajtra sa dozvieme, po kom dostala meno Čárskeho ulica v mestskej časti Sever.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári