samosprávneho kraja Vladimír Kozák. Obaja Košičania sa ako politickí nominanti Smeru rozhodli prijať fleky v Dozornej rade Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá ako stopercentná štátna akciovka má pod palcom mimoriadne lukratívne zákazky na výstavbu a údržbu diaľničných úsekov na Slovensku. Podpredsedom predstavenstva v NDS je pritom kamarát J. Bílka ešte z čias SOP a bývalý šéf Schusterovej prezidentskej kancelárie Ľubomír Macháček. "Zvyšní" členovia štatutárnych orgánov sú nominanti Smeru, SNS a HZDS.
Bývalý poslanec Smeru v košickej mestskej časti Sever Vladimír Kozák nám povedal, že sa nepovažuje za politického, ale odborného nominanta, keďže v cestnom hospodárstve pracuje 30 rokov v rozličných riadiacich funkciách. V poslednom čase napríklad riešil dopravnú politiku v samosprávnych krajoch a dopad trasnsformácie ciest II. a III. triedy na rozvoj cestnej siete. Nijako nechcel komentovať to, či jeho nová funkcia súvisí s jeho členstvom v Smere. "Mal som možnosť byť na strane investora pri výstavbe diaľničných stavieb, dotýkajúcich sa mesta Košíc a diaľnice D1 v úseku Beharovce-Fričovce. Pred mojím menovaním do DR NDS ma oslovil terajší minister dopravy Ľ. Vážny," konštatoval s tým, že s týmto ministerstvom spolupracuje od začiatku svojho profesionálneho pôsobenia.
Ján Bílek odmietol, že by bol nominantom Smeru či inej strany. Tvrdí, že sa tam dostal ako nezávislý nominant ministra dopravy, no nevedel uviesť, prečo si minister vybral práve jeho. Obaja Košičania sa vo svojich odpovediach rozchádzajú v tom, čo majú v dozornej rade robiť. Kým J. Bílek chce kontrolovať hospodárenie, V. Kozák bude "v zmysle stanov NDS ako obyvateľ východného Slovenska dohliadať na činnosť NDS, aby čo najskôr došlo k cestnému spojeniu západ-východ diaľničnou sieťou a podporiť riešenie dopravného cestného uzla v okolí mesta Prešov."
Ako V. Kozák dodal, jeho srdcovou záležitosťou v novej funkcii bude príprava rýchlostnej komunikácie R4 Košice - Milhosť.
Národná diaľničná spoločnosť, a. s., vznikla 1. februára 2005. Založil ju štát, ktorý je jej stopercentným vlastníkom, v jeho mene koná Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky. Na založenie spoločnosti sa použil infraštruktúrny majetok a súčasti slúžiace na správu, údržbu, opravy a rozvoj siete diaľnic a rýchlostných ciest.
Kto je Ján Bílek?
Známy podnikateľ a advokát Ján Bílek sa viac ako poslancovaním v košickom mestskom zastupiteľstve (1998-2002 za SOP) zviditeľnil najmä svojimi podnikateľskými aktivitami počas toho, ako bol hlavným radcom prezidenta SR Rudolfa Schustera. Podľa Obchodného registra figuroval v 13 spoločnostiach, medzi ktorými bol aj dnes už skrachovaný Mlyn Košice.
Ešte v roku 2001 nám povedal, že na svojej podnikateľskej a zároveň "radcovskej" činnosti pre R. Schustera nevidí nič protizákonné. Zdôvodnil to tým, že aj napriek výplatnej páske z prezidentskej kancelárie sa nepokladá za verejného činiteľa, keďže práca pre R. Schustera bola preňho len kamarátskou výpomocou. Médiám vtedy rád prezentoval zábavné story svojho šéfa o stretnutí s anakondou alebo čiernym panterom v brazílskych pralesoch. Po "rozkmotrení" sa s R. Schusterom pomáhal pripravovať volebnú kampaň dnešnému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Ešte predtým sa podieľal aj na ďalších úspešných kampaniach R. Schustera (prezidentskej a primátorskej) ako aj jeho nástupcu v kresle košického primátora Zdenka Trebuľu. Momentálne okrem člena Dozornej rady NDS pôsobí na rovnakej pozícii aj v ďalších troch akciových spoločnostiach QBE poisťovňa, Exocel a Progress Trading. Ján Bílek sa pokúšal presadiť aj v premiérových voľbách predsedu KSK, lenže vo voľbách v roku 2001 skončil až na šiestom mieste.
Bílek: Neviem, prečo si ma minister vybral
(jav)
Košice - S Jánom Bílekom sme sa porozprávali o jeho nominácii do Dozornej rady Národnej diaľničnej spoločnosti.
Ako ste sa tam dostali?
"Minister Vážny ma vymenoval."
Prečo si vybral práve vás?
"Neviem."
Máte skúsenosti s výstavbou diaľnic a dopravnými stavbami?
"Nie som technik, ale ekonóm a právnik. Z tohto pohľadu som kvalifikovaný na to, čo má dozorná rada robiť. Som vo viacerých dozorných radách, už asi 15 rokov pôsobím v takých oblastiach, nevidím v tom problém."
Čo je vašou úlohou v dozornej rade?
"Ako každý iný člen, kontrolovať ekonomiku podniku. Cítim sa na to kvalifikovaný, v minulosti som robil investície aj investičnú výstavbu."
Aká strana vás do dozornej rady nominovala, Smer?
"Nie, žiadna, ani v žiadnej nie som. Som nezávislý nominant ministra."
Koľko je mesačná odmena člena dozornej rady?
"Desaťtisíc hrubého. To je o polovicu menej, ako mala predchádzajúca dozorná rada. Ako trafikant by som z toho nevyžil."
Z čoho teda žijete?
"Som advokát."
A keď ste členom viacerých dozorných rád, stíhate to všetko?
"Prečo by som nestíhal? Dozorná rada zasadá raz mesačne. Keď dostanete týždeň vopred podklady, je dosť času naštudovať si ich. Okrem toho dostávam pozvánky na kontrolné dni, niektorých sa zúčastňujem, niektorých nie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári