hudobnom velikánovi Piotrovi Iľjičovi Čajkovskom (1840-1893).
Jeho hudbu poznajú na celom svete. Už ako štvorročný skomponoval so sestrou pieseň pre svoju matku. Od detstva bol precitlivený. Ako 8-ročný sa začal učiť hrať na klavíri. So smrťou matky, ktorá zomrela na choleru, sa ťažko vyrovnával. V roku 1856 skomponoval svoje prvé dielo. Vyštudoval právnicku školu a nastúpil ako úradník na ministerstve spravodlivosti. Práca ho nebavila a zapísal sa na konzervatórium pod vedením Antona Rubinštejna. Pracoval ako učiteľ na jednom moskovskom konzervatóriu.
Čajkovskij trpel depresiami a nespavosťou. Svoju 1. symfóniu skomponoval v čase, keď sa zaľúbil do talianskej sopranistky Desirée Artôtovej. Okrem iných diel zložil predohru-fantáziu Rómeo a Júlia, prvé sláčikové kvarteto a začal komponovať svoju 2. symfóniu. Bol úspešný, ale trápila ho homosexuálna orientácia. V roku 1875 sa pustil do komponovania 3. symfónie a baletu Labutie jazero, ktorého premiéra nebola úspešná. Balet zožal úspech až po jeho smrti.
V 36 rokoch vstúpili do jeho života dve ženy. Bohatá vdova Madame von Mecková, ctiteľka jeho hudby, si s ním začala písať pod podmienkou, že sa nikdy nestretnú a poskytovala mu ročnú rentu, čo mu umožnilo zanechať učiteľskú prácu. Druhou ženou bola študentka Antonina Ivanovna Miľjukovová, ktorá mu poslala zaľúbený list. Vtedy pracoval na opere Eugen Onegin a štvrtej symfónii. Súhlasil so sobášom, ale otvorene jej povedal, že ju nebude môcť ľúbiť. Manželstvo vydržalo sotva dva týždne.
Čajkovskij veľa cestoval a písal skladby na objednávku. So symfóniou Manfred bol veľmi spokojný, ale neskôr chcel dielo zničiť. Nasledovala 5. symfónia, dokončil druhý balet Spiaca krásavica, operu Piková dáma a Eugen Onegin. Hlbokú duševnú ranu utrpel po tom, čo s ním Madame von Mecková prerušila kontakt. Skomponoval svoj posledný balet Luskáčik. Poslednú 6. symfóniu Patetická považoval za to najlepšie, čo napísal. Oficiálnou príčinou jeho smrti bola cholera, iné teórie hovoria o samovražde, aby sa vyhol odhaleniu sexuálnej orientácie.
Zajtra sa dozvieme, po kom bola pomenovaná Čapajevova ulica na Západe.
(pod)
Autor: Čajkovského
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári