slúžili aj ako pioniersky tábor, jedna zhorela do tla.
"Požiar nám hlásili o štvrť na osem večer," povedal nám operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru Košice. "Chlapi už zdiaľky videli veľkú žiaru, polovica budovy bola v pokročilom štádiu horenia. Po uhasení plameňov nás o 20.07 hod. volali späť, lebo sa oheň opäť rozhorel. Zisťovateľ príčin vzniku požiarov nevylúčil úmyselné podpaľačstvo, predbežne boli škody vyčíslené na 250-tisíc korún."
Zvyšné tri stavby sú plné horľavých materiálov, chodba jednej z nich je v dĺžke asi 20 metrov pokrytá vrstvou peria v hrúbke okolo 10 až 15 centimetrov.
Starostu Bukovca Juraja Petrova sme sa opýtali, aké sú plány s týmto areálom. V obci je totiž verejným tajomstvom, že sa stal obľúbeným miestom mládeže a bezdomovcov, takže ďalší požiar či iné nešťastie sa vylúčiť nedajú.
"Budovy sú pozostatkom ubytovní pracovníkov Hydrostavu, ktorí v roku 1968 u nás začali stavať hrádzu nádrže s pitnou vodou," uviedol starosta. "Dokončili to v roku 1972 alebo 1973. Potom ubytovne získalo vtedajšie Revolučné odborové hnutie Štátnych majetkov Šaca. Oni z toho spravili pioniersky tábor. Fungoval iba krátko, lebo stavby boli obložené azbestom. Chvíľu slúžili aj ako ubytovňa pre deti z Ukrajiny a Maďarska. V súčasnosti areál patrí odborovej organizácii bývalých štátnych majetkov Šaca, ale ho neprevádzkujú. Niekoľko rokov sa snažíme dosiahnuť, aby s tým urobili poriadok. Tvrdia, že nemajú dostatok peňazí ani na stráženie objektu."
Podľa starostu odborári zo Šace vraj teraz intenzívne hľadajú investora, aby mohli areál sprevádzkovať. Alebo chcú nájsť záujemcu, ktorému by majetok predali. Starosta obce je rozhodnutý na nich tlačiť dovtedy, kým problém nebude vyriešený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári