ročník v škôlkach finančne prispievať. Vyplýva to z koncepcie predškolskej výchovy vzhľadom na prípravu detí na vstup do základnej školy, ktorú schválila vláda. "Škôlka by mala deťom predovšetkým z rómskych a sociálne slabších rodín uľahčiť prechod z materskej do základnej školy, pripraviť ich na školské povinnosti a nové prostredie," vysvetľuje ministerstvo školstva.
Samotné škôlky však neprijímajú tento krok s príliš veľkým nadšením. "Už to tu raz bolo. Teraz, keď platia za svoje deti rodičia školné, pomáha nám to výrazne finančne. Určite zmena neprinesie potrebný motív na dokonalejšie zaškolenie budúcich prvákov," myslí si riaditeľka MŠ na Hrnčiarskej ulici Eva Farkašová.
Ako dodáva, odkedy sa vyberajú poplatky aj za päťročné deti, tzv. prípravkárov, nikdy taký rozpočet nemali. "Príjmy od rodičov dávame do energií. V súčasnosti je u nás školné 340 Sk, no uvažujeme o jeho zvýšení. Keď si vezmeme, že máme kvalifikovaný personál, tak celkový mesačný poplatok na úrovni 1 150 Sk nie je veľa. Už aj tak kapacitne prekračujeme normu na našu škôlku, dokonca neprijmeme všetkých. Pre nás je teda táto úvaha zbytočná, rodičia bez problémov platia."
Podobná situácia je aj v MŠ na Čordákovej ulici. Tá na rozdiel od Hrnčiarskej nie je kapacitne naplno využitá. Podľa informácií z oddelenia školstva magistrátu ju navštevuje 89 % detí z možnej kapacity. "Nepredpokladám, že nám nejako deti pribudnú. Na KVP ich totiž nie je až tak veľa. Viete, teraz to platia rodičia, keď však peniaze pôjdu cez tretí subjekt, ktovie ako to dopadne. Neraz sa nasľubuje a platby meškajú. My však musíme zabezpečiť deťom kvalitnú predškolskú výchovu. Nemám pocit, že by sa niečo malo meniť. Momentálne máme dve triedy zmiešaných prípravkárov a neverím, že rodičia v domnienke, že nemusia platiť, začnú deti do škôlky húfne hlásiť. Sú tam totiž aj iné poplatky, ktoré ich tiež finančne zaťažia," dozvedeli sme sa od zástupkyne riaditeľky MŠ Čordáková Valérie Gebeovej.
Ministerstvo školstva SR materské školy zákonom preradí zo školských zariadení do kategórie škôl. Chce zvýšiť vzdelanostnú úroveň päťročných detí a zároveň zvýšiť počet detí, ktoré materské školy navštevujú.
"Neviem, či sa to podarí. Dosť o tom pochybujem, pretože demografický vývoj na Slovensku klesá. Navyše štát bude iste dávať peniaze zriaďovateľovi, cez neho to pôjde k nám. Tým bude dochádzať k zdržaniu, teraz totiž dostávame peniaze priamo od rodičov. Je však dobrou myšlienkou, že by päťročné deti platiť nemuseli. Máme 86 detí a aj voľné kapacity. Aj súčasný počet je dosť výrazný, veď čím menej detí, tým vyššia kvalita," povedala riaditeľka MŠ Kežmarská 46 Eva Hlobilová.
Výška štátneho mesačného príspevku pre obec na jedno päťročné dieťa v škôlke bude 7,5 percenta zo životného minima, v súčasnosti ide o približne 380 korún. Momentálne platia rodičia za dieťa v škôlke v meste od 250 do 340 Sk mesačne.
Proti je aj Únia miest Slovenska, ktorá tvrdí, že dotácia na žiaka nebude garanciou zvýšenia miery zaškolenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári