Budapešťou je vzťah postavený na kultúrnych základoch. Najstaršia dohoda je z roku 1980 s nemeckým mestom Wuppertal. Šesť miest sa dostalo na znak priateľstva aj do názvov ulíc. Niektoré mená miest by sa ťažko udomácnili. Turecká Bursa, americké mesto Mobile, srbský Niš, fínske mesto Raahe či poľský Rzeszów by z hľadiska výslovnosti komplikovali život ľuďom.
Mená ulíc podľa partnerských miest sa nevolili podľa toho, aké silné vzťahy medzi sebou udržujú. Vznikali prirodzene. Pri výstavbe Sídliska KVP pomenovali dve ulice podľa nových nemeckých partnerov z Cottbusu a Wuppertalu. A tak v Košiciach máme spriatelené ulice Cottbuská (na snímke) a Wuppertalská.
Ďalších parnerov nájdeme v mestskej časti Juh. Blízkych susedov, ktorí sa rozhodli pre spoluprácu na úrovni miest a podpísali aj dohodu, sú na troch košických uliciach - Miškolcská, Ostravská a Užhorodská. Sú tam zastúpené štáty Maďarsko, Česká republika a Ukrajina. Ďalší maďarský partner sa dostal do názvu Budapeštianskej ulice na Sídlisku Ťahanovce.
Košičania udržujú styky ešte aj s mestami Plovdiv v Bulharsku, Petrohrad v Rusku a Veronou v Taliansku. Ulice sa podľa nich zatiaľ nevolajú. Nič to však nemení na vzťahoch, vymieňaní si skúseností, spolupráci na úrovni samospráv alebo v oblasti školstva či kultúry. Do povedomia Košičanov sa dostávajú aj bez toho, aby podľa nich boli pomenované ulice.
Zajtra sa dozvieme, koho meno nesie Czambelova ulica v Starom Meste.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári