okolí, a už sa tomu hovorí skalka. Do tejto "skalky" si potom záhradkári zasadia často aj vzácne a drahé rastliny a potom sa čudujú, že im tieto rastliny nerastú, prípadne zahynú. Prečo?
Skutočné horské rastliny sa len nerady prispôsobujú rastu v záhradkách. Aby sa im predsa len darilo, stavajú pre ne ľudia už viac ako sto rokov umelé záhradné skalky. Sú stále obľúbenejšie, azda preto, že sa zmenšujú plochy záhrad okolo domov. Na dobrú skalku stačí plocha napríklad iba 1 x 1 meter. Môže byť postavená kdekoľvek: na bezcennej neúrodnej pôde, na rumovisku po stavbe domu, na strmom svahu, v kúte záhrady.
Ak chcete pestovať skalničky, je potrebné im pripraviť prostredie tak, aby netrpeli. Na začiatok je dobré si urobiť len malú skalku, na skúšku. Získate na nej základné skúsenosti a ľahko ju neskôr rozoberiete, až prídete na to, že vás to "chytilo" a už o tom niečo viete, aby ste postavili skalku veľkú. Je totiž takmer pravidlom, že začiatočník svoju prvú skalku po čase (aj dosť krátkom) rozoberie a prestavia na dokonalejšiu.
Ako na to?
Poloha: Stavba skalky má určité zásady, ktorých nedodržanie má za následok vyhynutie rastlín. Najvhodnejšia poloha je na východnej strane záhrady, aby rastliny dostávali predovšetkým dopoludňajšie slnko. Nikdy ju nebudujte pod stromami, zvlášť nie listnatými, či v ich blízkosti. Na toto pravidlo si spomeniete každú jeseň pri čistení.
Kameň: Zásadne nepoužívajte zmes rôznych druhov kameňa. Najčastejšie sa na skalku používa kameň, ktorý sa vyskytuje v blízkom či širšom okolí záhrady. Často sa však vyplatí priviezť si ho z väčšej diaľky. Ak máte núdzu, skočte si do najbližšieho lomu. Pekné kamene bývajú aj v lesoch.
Pekným materiálom je vápenec (obmedzuje však pestovanie niektorých druhov rastlín), či jemu príbuzný travertín a tuf (u nás je ho nedostatok), pekný je pieskovec, opuka, hrubozrnná žula či granodiorit, krásna je bridlica a z hĺbky vyťažená bridla (nádherne sa rozpadá do pekných tvarov). Do skalky sa nehodia výrazne oblé a guľaté kamene, ako napríklad kremene, či obmyté kamene z brehov riek či potokov.
Pôdny substrát: Na horách rastú skalničky na rôznych miestach. Preto sa nedajú rôzne druhy skalničiek sadiť do rovnakej zeminy. Iné nároky má rastlina zo škár skál, iné z horskej lúky. Preto má skalničkár v zásobe vždy základné materiály: listovka, hrabanka, rašelina, piesok, štrk, kamienky, ale aj íl.
Pamätajte na zásadu: ak vyžaduje rastlina slnečnú polohu s odtokom vody, dajte viac štrku a piesku; ak vyžaduje rastlina polotieň až tieň a vlhkejšiu polohu, pridajte viac rašeliny a ílu.
Ak chcete vytvoriť skalku v rovnej záhrade, musíte odkopať horných 20 cm zeminy, poriadne ju zbaviť pliev. Touto zeminou začneme robiť základ kopčeka. Po jeho vytvarovaní celú plochu posypte aspoň 5 - 10 cm vrstvou štrku. Potom navozte univerzálnu zmes a do nej klaďte kamene. Pred použitím túto zmes naplňte do väčšieho kvetináča či kontajnera a zalejte ju. Ak voda steká veľmi rýchlo a vyteká z drenážnych otvorov, potom je zemina v poriadku. Ak musíte čakať dlhšie, pridajte ešte štrk alebo piesok.
Vhodné rastliny
Delosperma lineare, flox (Phlox doglasii), piesočnica (Arennaria), gypsomilka (Gypsophylla repens), plešivec (Antennaria), nátržník (Potentilla nitrida), dryábka (Dryas octopetala), Mertensia echioides, Lithodora diffusa, Hypsella lutea, Edrianthus graminifolus, zvonček (Campanula carpatica), Erinus alpinus, azalka (Rododendron), orlíček (Aquilegia), tulipán, narcis (Narcissus puletella), devätorník (Helianthemum), chudôbka (Draba trycides) Sedum aizoon, Sedum reflexum, Sedum spuriumn, levízia (Lewisia), kyslička (Oxalis corniculata), bleduľa (Leucojum aestivum), snežienka (Galanthus), prvosienka (Primula clusiana), soldanelka (Soldanella alpina), jesienka (Colchicum bornmuelleri), korunkovka (Fritillaria neleagris), fialka (Viola cornuta), ľalia (Lilium pyraraicum), scila (Scilla siberica), Hyacinthoides hyspania, Ramonda myconi, Vitaliana primulifloa, Crocus etrusus, horec, Saxifraga arendsii, Saxifraga trifucta.
DROBNÉ RADY = DOBRÉ RADY
Nezabudnite, že kameň sa nesmie zbierať v štátom chránených lokalitách
Do skalky nepatria rôznofarebné kamene, trpaslíci, hrady...
Jemný štrk alebo ostrý piesok by nemal chýbať v žiadnej zmesi, pretože prevzdušňuje pôdu.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári