byť nočné mrazy. Ak chceme urýchliť skoršie dozrievanie, zber plodov, môžeme priesady vysadiť aj skôr, ak je dobre prehriata pôda. Tento rok bola zima mierna, výsadba sa môže posunúť aj na apríl, ale počasie vie byť nevyspytateľné. Musíme dávať pozor a v prípade hrozby mrazov treba rastliny prekryť vhodným materiálom. Fóliou, plastovými nádobami a podobne. Cez deň pri prudkom oteplení treba priesady odkryť.
Pre urýchlenie zberu úrody (nielen u teplomilných rastlín), môžeme vysádzať priesady na záhony prikryté netkanými textíliami, ktoré prepúšťajú vlahu a vzduch. Zároveň chránime záhony pred vysušovaním pôdy a zaburiňovaním. Odpadá tým pletie, okopávanie, kyprenie. Planty presádzaných rastlín majú byť primerane vyvinuté. Napríklad rajčiaky musia mať silnú, asi 30 centimetrov vysokú stonku, zdravé sýtozelené listy a vyvinuté prvé súkvetia. Obdobne je to u papriky.
Priesady rajčiakov sadíme na trvalé stanovište hlbšie, ako boli dovtedy, kolíkové rajčiaky môžu byť aj na ležato. Lepšie sa tak zakorenia. Zavlažujeme podmokom, nie postrekom na vňať. Veľká vlhkosť spôsobuje plesne. Podobne náročná na teplo ako rajčiak je aj paprika. Vo voľnej prírode na záhone dozrieva len v južných oblastiach. Väčšinou sa paprike darí v skleníkoch, fóliovníkoch, respektíve v pareniskách. Pri pestovaní pod sklom či fóliou treba dbať, aby sa v období kvitnutia nezvýšila teplota nad 30 stupňov Celzia. Rovnako ako pri vysokej vlhkosti vzduchu sa tak zle opeľujú kvety. Na tienistých miestach alebo v ťažkých pôdach sa paprike nedarí. Pre papriku platí: hlava na slnku, nohy vo vode.
Ďalšie teplomilné plodiny ako uhorky, tekvice, melóny, baklažány môžeme vysievať do dobre prehnojenej pôdy alebo predpestovať planty. Obdobne urýchlime zber úrody nastieľaním čiernych netkaných textílií. Mimoriadne sú náročné na zavlažovanie a prísun živín počas rastu. Zavlažujeme podmokom, nie postrekom.
* * *
Vysaďme si záhon liečivých byliniek
V posledných rokoch rastie záujem o pestovanie liečivých bylín v záhradke. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie až 80 percent svetovej populácie dôveruje látkam prírodného pôvodu. Fytoterapia a iné alternatívy prírodnej liečby sa využívajú najmä pri prevencii a rekonvalescencii. Aj v prírode často pozorujeme, že zvieratá v určitom období obžierajú vrcholce malinčia, ostružín, bazy čiernej, výhonkov ihličnanov a podobne. Obdobne aj vtáctvo vyzobáva plody, semená. Mať v záhrade alebo pri dome svoju vlastnú "minilekáreň" je snom nejedného záhradkára. Ako na to?
"Predpokladom, že bylinky budú dobre rásť, je dobrá, živinami zásobená pôda. Slnečné stanovište (85 percent byliniek vyžaduje slnko), chránené pred silnými vetrami, situované na juhovýchod či juhozápad," hovorí dlhoročný záhradkár Anton Župa. "Tvar a forma záhonov môžu byť rôzne. Špirála, pyramída, skalka. Výhodou je to, že šetríme plochu a máme dobrú prístupnosť zo všetkých strán. Záhon založený na voľnej ploche môže mať rôzny tvar: obdĺžnik, štvorec, kruh, rozdelené na časti, do ktorých vysádzame vhodné bylinky. Pri ich výbere prihliadame na tvar a veľkosť záhonu. Dobre založený záhon plní aj dekoratívnu funkciu. Pestovanie byliniek môžeme začať aj tak, že ich vysadíme alebo vysejeme k zelenine alebo plodinám. Napríklad, k zemiakom je dobré vysadiť chren (odpudzuje pásavku zemiakovú), k fazuli saturejku (odpudzuje vošky)."
Pri výsadbe záhonov treba dbať aj na charakter bylinky. Či je vysoká, alebo nízka, jedno- alebo dvojročná, trvalka, invazívna (veľmi sa rozširuje) semenami alebo koreňovou sústavou. Pri výsadbe trvaliek ako napríklad šalvia, medovka lekárska, levanduľa, yzop, kostihoj, ligurček lekársky a ďalšie, treba rátať s tým, že na jednom mieste vydržia 5 - 15 rokov. Každá liečivka má svoje špecifické požiadavky na stanovište, pôdnu reakciu, zalievanie, ošetrovanie, zber vo vhodnom čase - pred kvitnutím, v kvete, zbiera sa vňať, kvet, hľuza, koreň, sušenie - pri akej teplote, v tieni, v sušiarňach, respektíve na slnku, drvenie koreňa a pod.
Pri hnojení liečiviek zásadne používame prírodné, nie priemyselné hnojivá. Väčšina liečiviek je menej náročná na hnojenie. Pri prehnojení síce mohutne rastú, vytvára sa viac zelenej hmoty, ale majú menej užitočných silíc či aromatických látok.
Tým sa znižuje ich účinnosť. Proti škodcom a chorobám liečivky nikdy neošetrujeme chemickými prípravkami. Proti škodcom a chorobám liečivky nikdy neošetrujeme chemickými prípravkami. Využívame repelentné vlastnosti liečiviek, alebo odstrihujeme choré, napadnuté časti rastliny. Tie vhodnou formou likvidujeme.
Zálievku liečiviek je potrebné robiť najlepšie dažďovou alebo odstátou vodou, teplou ako ovzdušie, aby nedostali šok. Nemusíme ich polievať podmokom, znášajú polievanie na listy. Niektoré dobre prekonávajú aj dlhšie obdobie sucha. Väčšina liečiviek (trvalky) je odolná voči nižším teplotám. Jednoročné treba vysievať na jar a planty vysádzať, keď pominie nebezpečenstvo silných mrazov.
"Pre začiatočníkov odporúčam začínať s menej náročnými bylinkami ako napríklad pažítka, pamajorán, palina pravá, yzop, materina dúška, mäta prieporná, šalvia lekárska, saturejka, medovka lekárska, levanduľa, rozmarín, nechtík. Liečivé rastliny sa dajú získať v špecializovaných predajniach semien, od skúsených pestovateľov, na trhoviskách, od susedov záhradkárov, v botanickej záhrade, keď tam majú deň otvorených dverí. Samotné rozmnožovanie liečiviek nie je náročné, ak poznáme technológiu ich rozmnožovania. Kto raz začne pestovať liečivky, už od nich neodíde," dodáva Anton Župa.
DROBNÉ RADY - DOBRÉ RADY
Treba dbať na to, aby priesady mali dobre vyvinutý koreňový systém
Pri postrekoch iných rastlín je vhodné liečivky prikryť vhodným materiálom.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári