prípade je to práca, ktorá je pre vinohrad kľúčová a treba pri nej venovať rovnakú pozornosť výberu sadeníc (štepov) a samotnému sadeniu.
PRÍPRAVA PÔDY
Keďže vinič má špecifické požiadavky na kvalitu pôdy a prísun živín, je dobré si pred výsadbou predpripraviť pôdu. Zvykne sa rigolovať ručne do hĺbky asi 60 cm tak, že na jednu stranu vykopeme vrchnú časť ornice, na druhú stranu strednú. Na dne jamy prekopeme pôdu a zapracujeme do nej vyzretý kompost, prípadne menšiu dávku minerálnych hnojív. Potom zasypeme najskôr vrchnú a na záver strednú vrstvu. Tak sa korene viniča po výsadbe dostanú do výživnejšej, na humus bohatšej pôdy. Nemali by však siahať až do čerstvo vyhnojenej spodnej vrstvy.
SADENICE
Nakupujeme ich od registrovaných predajcov, ktorí zebezpečia pravosť odrody, podpníka, zdravotného stavu a celkovej kvality. Sadenice majú byť jednoročné, výnimočne dvojročné, nesmú byť mechanicky poškodené, po celom obvode majú byť v mieste štepenia kvalitne zrastené, nesmú byť suché, o čom sa presvedčíme rezom koreňov i letorastov. Majú mať minimálne štyri korene dlhé 15 cm a minimálne jeden letorast a asi päť vyzretých púčikov. Do výsadby ich uskladníme tak, aby sme zabránili vyschnutiu pletív, alebo napadnutiu plesňou. Najvhodnejšie podmienky sú pri teplote okolo 2 °C a vysokej vzdušnej vlhkosti. Môžeme ich aj zakopať do ryhy v pôde na chránenom mieste v záhrade, najlepšie do vlhkého piesku.
PRÍPRAVA SADENÍC
Skrátime korene na šírku dlane a letorasty na 1 až 2 púčiky. Pletivá na rezných ranách musia byť živé. Pred výsadbou sadenice ponoríme asi na 12 hodín do vody. Ak ich nechceme po vysadení obsypávať pôdou, vrchnú asi 10-centimetrovú časť parafínujeme ponorením do parafínovej zmesi do 70 °C.
VÝSADBA
Vysádzame zvyčajne v apríli až začiatkom mája do jám kopaných alebo vŕtaných v zrigolovanej pôde do hĺbky 40 cm jamy s pôdorysom 20 x 20 cm. Ak bola pôda vyhnojená a zrigolovaná, nie je potrebné dno jám "vylepšovať". Do jamiek neslobodno dávať minerálne hnojivo, ani nerozložený organický materiál. Ani pridávanie rašeliny alebo kompostu bez premiešania nie je dobré, po preschnutí vrstvy sadenice v lete trpia suchom. Po vložení sadenice jamu prihrnieme do polovice pôdou, prišliapneme a zalejeme. Po vsiaknutí vody jamku zahrnieme. Po vysadení musí byť miesto štepenia 3 5 cm nad úrovňou pôdy, pričom musíme rátať aj s jej uľahnutím.Ak neboli sadenice parafínované, nahrnieme na ne kopček jemnej pôdy, čím ich chránime pred vyschnutím.
DOBRÉ RADY
Dbáme, aby kopčeky nad viničom neboli zaburinené.
Na mladom viniči necháme len dva letorasty, ostatné pri dĺžke asi 10 cm vylomíme.
Letorasty vyväzujeme k opornému kolíku.
Nezabúdame na ochranu proti chorobám, predovšetkým proti peronospóre.
Pravidlne polievame, štep sa lepšie príjme a rastie.
Na zimu mladé kry nahrnieme pôdou tak, aby bola zakrytá hlava a časť letorastov, na neoplotenej vinici chránime kríky proti ohrýzaniu.
Autor: maj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári