už od polovice júna. Podľa predsedu Mestského výboru Slovenského zväzu záhradkárov Košice Antona Župu (na snímke), veľmi skorý zber dosiahneme len pestovaním predklíčeného sadiva.
"Na vysádzanie používame len celé, zdravé a približne rovnaké zemiaky s hmotnosťou 50 - 80 gramov," radí skúsený záhradkár. "Vybrané sadivo kladieme koncom februára v jednej vrstve na lieskové prúty, respektíve nízke debničky od ovocia. Korunková časť zemiaka, na ktorej je najviac púčikov, má smerovať vždy hore. Ak majú nesprávne uskladnené zemiaky dlhé biele klíčky, treba ich olámať. Pri nakličovaní na svetle vytvoria nové krátke klíčky, zafarbené podľa kultivarov. Liesky umiestnime vo svetlej vzdušnej miestnosti s teplotou 12-15 stupňov Celzia. Počas predkličovania, ktoré trvá asi šesť týždňov, liesky premiestňujeme tak, aby hľuzy mali dostatok svetla. Občas ich môžeme aj pokropiť."
Predkličovaním sa majú na zemiakoch vytvoriť krátke (10 - 25 mm) silné a sýto zafarbené klíčky. Hľuzy so slabými nitkovitými klíčkami odoberieme. Takisto aj tie, na ktorých sa klíčky nevytvorili, alebo sú poškodené plesňou či hnilobou. Na predkličovanie nie sú vhodné kúpené zemiaky na konzum, lebo sú často chemicky ošetrené proti klíčeniu.
"Pred vysadením zemiaky otužíme tak, že ich na niekoľko dní uložíme do miestnosti s teplotou 6-8 stupňov Celzia. Ak chceme ešte urýchliť zber, predklíčené sadivo zasypeme zľahka asi 7-10 dní pred vysadením primerane vlhkou zmesou rašeliny a kompostu. Zemiaky vytvoria korienky, s ktorými ich potom vysádzame. Aby sa korienky pri vyberaní nepotrhali, môžeme zemiaky od seba oddeliť pásikmi z papiera alebo ich dať do zakoreňovačov. Samozrejme, takých zemiakov pripravíme len niekoľko, pre ten najskorší zber," dodal Župa.
Ako sme sa od neho dozvedeli, predkličovať zemiaky môžeme aj v polyetylénových vrecúškach. Treba do nich urobiť diery s priemerom asi 10 mm na vetranie, po celej dĺžke a obvode. Vrecúška sa zaviažu povrázkom a zavesia na svetlom mieste. V zásade sa zemiaky na sadenie nekrájajú. Ak už tak urobíme, krájame ich pozdĺžne tak, aby každá časť mala približne rovnaký počet púčikov. Pre zemiaky sú najlepšie ľahšie až stredne ťažké, vzdušné a dostatočne vlhké pôdy. Počas vegetácie kypríme a okopávame pôdu tak, aby bol zabezpečený vzduch ku koreňom. Pôdu prihŕňame, kopcujeme ku vňati 2- až 3-krát. Predklíčené zemiaky sadíme, až keď je pôda prehriata minimálne na 7 stupňov Celzia do brázd 60 cm od seba, do hĺbky 8-10 cm na vzdialenosť 25-30 cm, korunkovou časťou nahor.
* * *
Rajčiaky v bytoch, na balkónoch, verandách a chodbách
Pri pestovaní rajčiakov v bytových priestoroch je dôležitá orientácia bytu či domu. Rajčiak je teplomilná rastlina a z toho vyplýva, že pre svoj dobrý rast vyžaduje teplo, hlavne slnečné, a samozrejme dobre živinami zásobenú pôdu. Vo vnútorných priestoroch bytu môžeme pestovať nielen rajčiaky, ale aj inú plodovú alebo listovú zeleninu na podokennom ráme (vnútornej parapete) prakticky celoročne. Okrem parapety môžeme zeleninu pestovať aj na závesných poličkách pri okne.
Priesady rajčiakov vysádzame do obdĺžnikových kvetináčov, najlepšie sú plastové, keramické, terakotové (nie drevené a kovové), vybavené podmiskou. Preto, lebo zalievanie rajčiakov sa má robiť (aj v záhrade) podmokom, nie postrekom. Kvetináč musí byť dostatočne veľký, vrstva zeminy má mať minimálne 15 centimetrov. Rajčiak sa sadí hlboko. Čím väčšia koreňová sústava, tým väčšia úroda.
Pre úspech v pestovaní je potrebné si vybrať aj vhodný druh či sortu. Pre bytové, balkónové, lodžiové pestovanie sú najvhodnejšie kríčkové nie palicové sorty. Tie sú už vyšľachtené. Technologický postup pestovania rajčiakov je obdobný aj na balkónoch. S tým rozdielom, že priesady vysádzame až v apríli, respektíve podľa poveternostných podmienok. Výhodu majú presklené kryté lodžie alebo verandy. Tam je možné pestovať prakticky všetky plodiny, zeleninu ako v skleníkových podmienkach.
Ak pestujeme rajčiaky kolíkové, treba vylamovať všetky jednotlivé výhonky, aj v pazuchách listov vyrastajúce zálistky. Včas treba priväzovať silnejším motúzom rastlinky ku kolíkom, aby sa nepolámali. Prihnojujeme priemyselnými hnojivami, suchými, lepšie rozpustnými vo vode. Napríklad N.P.K., Cererit.
Výdatná zálievka po dlhšom období sucha spôsobuje praskanie plodov. Počas vegetácie odstraňujeme dolné listy napadnuté hubovými chorobami alebo zaschnuté listy. Ku kolíkovým rajčiakom môžeme medzi jednotlivé rastliny zasadiť zeler, ktorý sa s rajčiakmi veľmi dobre znáša a chráni zeminu pred vysychaním.
DROBNÉ RADY - DOBRÉ RADY
Keď vysádzame krájané zemiaky bez naklíčenia (pri neskorých kultivaroch), musíme ich niekoľko dní nechať na vzduchu, aby rezné rany zaschli.
Pestovanie zeleniny na balkónoch je úspešné vtedy, ak je vhodná orientácia miestnosti (balkónu) na juhovýchod, juhozápad, nevhodná je orientácia na severozápad či severovýchod.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári