Začne sa totiž až na jar s nástupom prvej miazgy. Väčšie rany vysychajú a ľahko zahnívajú. Najvhodnejší termín rezu je na prelome apríla a mája, keď sú už prírastky letorastov asi 7 cm dlhé. Rezné plochy zatrieme voskom alebo stromovým balzamom. Do príchodu mrazov sa zahoja alebo sa zacelia aspoň ich okraje.
"Na mladých orechoch priveľké zásahy nerobíme, lebo orech je schopný sám si vytvárať prirodzenú korunu. Býva však veľmi hustá, čím konáre vo vnútri koruny postupne strácajú rodivý obrast. Výchovným rezom sa snažíme vypestovať rovnomerne rozloženú, vyváženú, svetlú a vzdušnú korunu. Udržovacím rezom, ktorý vykonávame raz za dva roky, udržujeme strom v dobrej kondícii, pravidelnej a kvalitnej rodivosti," radí záhradkárom František Bejda. "Zmladzovací rez robíme postupne a najmä vtedy, ak usychajú konáre, strom má krátke prírastky a rodivosť klesá. Konáre zmladzujeme na štvor- až päťročné drevo."
Pri každom reze odstraňujeme namrznuté a poškodené výhony.
Ríbezle bez rezu nerodia
(rob)
Čas rezu ríbezlí už uplynul, avšak pohľad do mnohých záhrad svedčí o tom, že na ne doteraz nikto nesiahol. Kríky a stromčeky sú prestarnuté a určite rodia málo a plody sú drobné. Pri pestovaní tohto druhu drobného ovocia sa oplatí dodržiavať zásadu: režeme každý a odstraňujeme zhruba tretinu starších výhonov. Na čiernych ríbezliach ponechávame len jedno až štvorročné výhony a staršie režeme tesne pri zemi, aby sme podnietili rast nových, lebo najväčšiu úrodu prinášajú na mladom dreve.
Rezať môžeme už v lete, ihneď po zbere úrody, alebo teraz v prejarí. Na správne rezanom a tvarovanom kríku nemá byť viac ako 15 konárikov rozličného veku. Na stromčeku asi o polovicu menej. Na dobre rodiacich kríkoch červených a bielych odrôd (10 až 15 základných vetví) môžeme nechať aj staršie - päť- až šesťročné drevo. V šiestom roku výhony odrežeme tesne pri zemi. Okrem starých konárov režeme aj choré a polámané, nedostatočne vyvinuté a prehustené jednoročné výhonky. Odstraňujeme aj vrcholce voškami zdeformovaných výhonov. "Starobu" na ríbezliach poznáme podľa sfarbenia kôry. Čím je tmavšia, tým je drevo staršie, až čierne.
Podobne postupujeme aj pri stromčekových tvaroch. Tiež sa každoročným rezom usilujeme o to, aby korunka nezostarla, príliš nezhustla a mala každoročne nové prírastky.
Nie pílkou na železo
(rob)
Každý záhradkár by mal mať primerané náradie a pri reze ovocných stromov nepoužívať napríklad pílku na železo, kuchynský nôž alebo namiesto nožníc kliešte. Najpoužívanejší rezací nástroj v ovocinárstve určený na rez a tvarovanie je nôž - žabka so zakrivenou čepeľou. Zrezávame ním tenšie konáre na konárový krúžok, skracujeme výhonky a zahladzujeme drsné plochy po pílke. Môže byť s čepeľou pevne vsadenou do rúčky alebo zatvárací.
Nožníc je teraz od výmyslu sveta, rôznej kvality i ceny. Vynikajúce služby poskytujú nožnice na kovovej tyči (nie nastoknuté na drevenej žrdi), ktorými sa bez problémov dostaneme aj do vyšších častí koruny stromu. Pílky sú najvhodnejšie s otočným listom, ktorý sa uvoľňuje a napína páčkou, aby sa list mohol nastaviť do želateľného sklonu. Môžeme nimi rezať na konárovom krúžku aj neprístupné konáre, čo sa obyčajnými oblúkovými pílkami nedá.
Kto sa pokúša štepiť, preštepovať alebo očkovať, nezaobíde sa bez univerzálneho očkovacieho noža, ktorý má na chrbtovej strane čepele výčnelok na otváranie kôry v čase miazgy. K nožom a nožniciam patrí na ich ostrenie brúsny kameň a štepársky vosk alebo stromový balzam.
Drobné rady = dobré rady
Latex, syntetické alebo olejové farby sú na zatieranie rán po reze absolútne nevhodné
Nerezané stromčeky ríbezlí predčasne starnú a odumierajú
Autor: bj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári