plnej rodivosti, umožniť primerané osvetlenie a prevzdušnenie koruny. O niektorých zásadách rezu hovorí skúsený záhradkár a dlhoročný funkcionár Slovenského zväzu záhradkárov Mgr. František Bejda z Košíc.
"V prvom rade by sme nemali zabúdať na rez po vysadení. Robí sa na jar, hoci sme stromčeky sadili na jeseň. Pri presadzovaní zo škôlky do záhradky sa totiž radikálne skracujú korene, preto úmerne k tomu skracujeme aj korunku. Nechávame v nej nevyhnutný počet výhonkov, ktoré skracujeme o jednu tretinu i viac. Na jednoročných hrotiakoch jabloní, z ktorých chceme mať tvar zákropok, vyslepíme všetky spodné očká až do výšky 60 cm. Hore necháme 5 až 7 očiek a vrchol zrežeme šikmým rezom. Podobne postupujeme aj pri najnovšie pestovanom tvare - štíhlom (holandskom) vretene. Očká alebo predčasný bočný obrast sa odstráni až do výšky 40 až 60 cm. Ostatný sa ponechá bez rezu s výnimkou konkurenčných alebo smerom hore rastúcich výhonkov."
Pri reze ovocnín však nemožno postupovať šablónovite, teda rovnako, lebo jednotlivé druhy, tvary a dokonca aj odrody vyžadujú osobitné zásahy. Rozhodujúci je aj vek stromu. Správne zapestovaný stromček už nepotrebuje toľko zásahov ako v prvých 2 až 3 rokoch po vysadení, keď hovoríme o výchovnom reze.
"Nič nepokazíme, ak v prvých rokoch režeme viac, ale urobíme chybu, ak neskrátime vôbec nič. Udržovací rez robíme v čase rodivosti, keď odstraňujeme konáre zahusťujúce korunu, nepotrebné zvislé výhony, súbežne rastúce nad sebou a vedľa seba, križujúce, poškodené, odrodené a iné. Zmladzovacím rezom sa usilujeme prinavrátiť rodivosť. Robíme ho vtedy, keď už stromy nemajú jednoročné prírastky, násada plodov je malá, ovocie má podradnú kvalitu a úroda je nepravidelná. Takýto rez potrebuje väčšina ovocných stromov v celom východoslovenskom regióne, lebo sú prestarnuté a mnohých sa nikdy nedotkla pílka alebo nôž záhradkára. Zmladzovací rez je obyčajne hlbší. Kostrové konáre skracujeme až na päťročné i staršie drevo. Žiaduce je aj presvetlenie koruny. Po zmladení ovocný strom reaguje nadmernou tvorbou letorastov, tzv. vlkov, ktoré nie sú vhodné na ďalšie tvarovanie, preto ich odstraňujeme koncom júna a začiatkom júla vylamovaním."
Vynára sa otázka, kedy vlastne rezať?
"Najskôr, keď to predjarné počasie dovolí, režeme kríky a stromčeky ovocia a potom jadroviny. Kôstkoviny režeme až začiatkom jari, keď viditeľne rašia - bezprostredne pred kvitnutím. V poslednom čase sa presadzuje aj letný rez, čo na východe Slovenska ešte nie je zvykom. Jednoznačne možno povedať, že predjarný rez podnecuje ďalší rast, letný zvyšuje úrodu. Ja vo svojej 40-ročnej záhradke režem okrem decembra a januára takmer po celý rok. S obľubou a trochu prehnane po predjarnom reze hovorím, že koľko konárov ostalo na strome, toľko padlo pri reze pod strom," zdôraznil F. Bejda a dodal, že nie je ťažké naučiť sa techniku a hlavné zásady rezu.
DROBNÉ RADY - DOBRÉ RADY
Režeme vždy nad bočným konárom rastúcim von z koruny
Nenechávame dlhé pahýle (vešiaky), ale režeme na konárový krúžok
Posledné očko na skrátenom konáriku má smerovať von z koruny
Rezné rany spôsobené pílkou treba zahladiť nožom a vždy zatrieť štepárskym voskom alebo stromovým balzamom
Autor: bj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári