hrdinov. Pochádzal z evanjelickej rodiny naklonenej martinským národným a slovanofilským ideám. Už počas štúdií na Právnickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe sa angažoval v socialistickom hnutí akademickej mládeže, ktorá v roku 1924 začala vydávať časopis DAV. Clementis bol neoficiálnym vodcom davistov. O rok neskôr vstúpil do KSČ.
Bol poslancom Národného zhromaždenia a v marci 1939 emigroval z rozhodnutia strany do Paríža. Odtiaľ mal odísť do Severnej Ameriky a rozvíjať tam činnosť KSČ medzi krajanmi v USA a Kanade. Kritizoval však uzavretie paktu Molotov-Ribbentropp, za čo bol vylúčený zo strany. Spolupodieľal sa na vydaní memoranda slovenských politikov (Milan Hodža, Štefan Osuský, Ján Paulíny-Tóth) o postavení Slovenska v budúcom česko-slovenskom štáte. Pridal sa k tvoriacim sa česko-slovenským jednotkám ako vojak a spolu s jednotkou sa prepravil do Británie. Na intervenciu exilovej vlády ho prepustili. Pôsobil v londýnskom rozhlasovom vysielaní pre Česko-Slovensko ako žurnalista a hlásateľ pod menom Peter Hron.
V roku 1945 bol opäť prijatý do KSČ, stal sa členom ústredného výboru, štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí, neskôr ministrom. V januári 1951 bol zatknutý na základe vykonštruovaného obvinenia z pokusu o protištátne sprisahanie. V roku 1952 ho odsúdili na smrť a popravili. Rehabilitovali ho až v roku 1963.
Clementis bol redaktorom časopisu DAV, autorom viacerých reportáží o sociálnych konfliktoch na Slovensku, kritických poznámok a príspevkov, ktoré uverejňoval aj v časopisoch Tvorba a Slovenské zvesti.
Zajtra sa pozrieme na ulice, ktoré boli pomenované podľa partnerských miest.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári