Novinkou bolo, že sa na školách prvýkrát objavili externí učitelia dozerajúci na objektivitu.
"Máme tu päť učiteliek, ktoré k nám prišli z iných škôl. Obálky sme otvárali o 7.15 hodine, deti o ôsmej išli do piatich tried a 8.10 začali písať. Každý musí sedieť sám. Na matematiku majú 90 minút, deti s poruchami učenia majú čas predĺžený o 50 %. Následne písali slovenčinu, a žiaci, ktorí sa nezúčastnili tastovania musia absolvovať náhradný termín 17. apríla," povedal nám riaditeľ ZŠ Starozagorská Milan Tomko.
Deviataci sa pripravovali na Monitor 9 v rámci krúžkov. Boli však naladení na prvý termín, dokonca aj potvrdili, že vtedy boli na tom vedomostne lepšie. Riaditeľ Tomko potvrdil, že dostali príkaz, aby deti neboli vôbec rušené. Prvotné bolo zaručiť objektivitu, ktorá po iné roky zaostávala. V súvislosti s monitorom totiž tento rok vypukol škandál s otvorenými obálkami. Ministerstvo rozhodlo, že sa musia stiahnuť zo škôl pre zmenu termínu (kvôli chrípke - pozn. red.), pričom z vyše 20 škôl sa vrátili otvorené. Zoznam týchto škôl sa nezverejnil a za predčasné otvorenie zásielok nebol nikto potrestaný.
"My sme každý rok na škole robili poctivo, takže u nás nebol nikdy problém. Mrzí nás však, že tohto roku neodvolali riaditeľov škôl, ktorí otvorili obálky a Ministerstvo školstva SR muselo vynaložiť deväť miliónov korún na nový monitor."
Zmysel Monitora 9 súvisí práve s objektivitou, čo školy škrie. Stredné školy majú totiž na toto testovanie zmiešané názory.
"Neradi Monitor 9 uznávajú, lebo v minulosti nebol robený legálne. Teda tak, ako to ministerstvo žiadalo. Niektoré školy totiž robili poctivo a ich žiaci skončili niekde na hranici a sú aj také, kde pootvárali obálky, deti mali dopredu nacvičené úlohy a škola vyšla z toho ako úžasná. Teraz externým dozorom by sa mal tento proces zobjektivizovať," vysvetlil M. Tomko a na otázku, či deviataci stihnú zapísať výsledky do prihlášok na SŠ, odvetil: "To vám neviem povedať, podľa toho, ako sa stihnú spracovať výsledky."
Externí učitelia nie sú platení, je to vzájomná výmena medzi školami.
"Musíme robiť zastupovania, to si platíme vo vlastnej réžii," vraví M. Tomko a prednosta KŠÚ Jozef Vook ho dopĺňa: "Nie sú na to peniaze. Tie zrejme zhltlo predraženie testovania. Včerajšie kontroly však žiadne porušenie zákona neukázali."
Hárky s odpoveďami musí komisia zabaliť do pôvodných obalov, podpísať a uložiť do trezoru. Vyzdvihne si ich kuriérska služba, pričom výsledky testov ministerstvo oznámi 28. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári