Supermarketu( kedysi Dom obuvi) a na známu budovu starej knižnice, ktorú v týchto dňoch opravujú. Znalec starých máp a amatérsky historik Jaroslav Gorás priznáva, že na prelome 19. a 20. storočia sa tak radikálne zmenila, že ju takmer nespoznal.
Hovorí, že zástavba je na týchto miestach zakreslená už na mape z 2. vojenského mapovania z r. 1826. "Tá však nie je katastrálne presná ako mapa z r.1866. Na nej už vidno objekty v tvare L s bránami, resp. dufardom do dlhých dvorov," vysvetľuje. Zistil, že fasády oboch sa veľmi zmenili. Nízky dom s tabuľou Armina Engela menil v rokoch 1898 - 1926 fasádu až trikrát. Niekedy v tom čase aj horľavé drevené šindle strechy nahradil modernejší plech. "Radikálnou zmenou prešla fasáda poschodového domu. Bola taká výrazná, že som budovu takmer nespoznal v pôvodnej podobe," usmieva sa amatérsky historik.
Predtým mala na prízemí dufard s bránou. Nad ňou mal vývesnú tabuľu obchodník Ede Mastssenyk. Vedľa sa po schodoch z ulice vstupovalo do obchodu s úzkym výkladom. Ten mal Armin Eichler, neskôr ho prevzal Zoltán Szechy. Vedľa sa po ďalších schodíkoch vchádzalo do úzkej krčmičky s úzkym oknom. Na poschodí bola Ciburova banka s piatimi oknami. Dom mal prečnievajúcu rímsu.
Niekedy po r. 1911 ju dal Bartolomej Cibur úplne prestavať. Po prestavbe tu už sídlili len banky. Bola Zemplínskym peňažným úverným ústavom, ale tiež Nagymihaly úvernou bankou a v r.1926 Nepbank - Zemplínskou ľudovou bankou. "V r. 1937 tu už sídlila michalovská filiálka banky Československých légií. Od r.1941 tu našla sídlo Tatra banka. V povojnových časoch tu bola knižnica."
Po prestavbe sa už priečelie budovy nemenilo: "Teda pokiaľ opomenieme pôsobenie zubu času a najmä vandalov. Na rozdiel od jeho malého suseda sa zachoval dodnes." V malom dome (dnešný Supermarket) mal obchod zo železom Armin Engel. Po jeho smrti v r.1937 tu mal obchod s obuvou, textilom a strižným tovarom Jozef Jakubovits. Dom zbúrali až koncom 70. rokov. Na jeho mieste vyrástla moderná poschodová budova, kde bol Dom obuvi. Dnes je tu Supermarket, v ktorom sídli niekoľko menších obchodov.
Perličkou je výzdoba bankárskej budovy. Na fasáde, ktorú teraz kvôli prestavbe prekrýva ochranná sieť, sú reliéfy kosca a kováča. V štíte je zase ovenčený úľ. Ten mal symbolizovať sporovlivosť a kosec, resp. kováč pracovitosť.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári