Cesta, ktorá k nim vedie korešponduje s miestom posledného odpočinku, a tak sa v názvoch ulíc objavujú.
Jedna z cintorínskych ulíc je v mestskej časti Juh a vedie k verejnému cintorínu. V 80. rokoch 19. storočia sa začínali zapĺňať dovtedy užívané cintoríny, preto mesto vyhľadalo na tento účel nový priestor. Bolo to v roku 1881, kedy mesto schválilo rozpočet vo výške 25-tisíc zlatých na stavbu budovy pre správcu, budovy pre kancelárie a márnicu s 5 boxmi. Stavbu postavili podnikatelia Schmidt a Kolacsek ako napodobeninu istého parížskeho cintorína. Pochováva sa tam dodnes, aj keď sa jeho kapacita postupne zapĺňa a onedlho bude treba nájsť nové miesto.
Ďalšia z ulíc, ktorá súvisí s cintorínom, je Rozálska (na snímke), nachádzajúca sa v mestskej časti Sever. Je v blízkosti cintorína Rozália. Vraj je to jeden z najkrajších cintorínov na Slovensku. Nachádza sa tam baroková Kaplnka sv. Rozálie z roku 1715, ktorá vyrástla vo viniciach bratov dominikánov. Sú v nej obrazy sv. Svorada a Beňadika i ležiaca socha sv. Rozálie. Malo to byť miesto, kde mali ľudia prosiť Boha o pomoc proti morovej epidémii, ktorá zachvátila Košice v roku 1709. Možno by kopec za hradbami mesta mal dnes iné využitie, keby mor nebol pochoval takmer polovicu obyvateľov Košíc. Cintorín na Rozálii vznikol ako tretí na území mesta. Prvý bol okolo Kaplnky sv. Michala a druhý na Moldavskej ceste. Iba rozálsky pretrval dodnes. Sú tam pochované aj významné osobnosti.
K týmto dvom uliciam možno priradiť aj Vencovú ulicu na Severe. Či súvisí s blízkym cintorínom, stopercentne nevieme, ale logický súvis to má. Nachádza sa veľmi blízko cintorína, na ktorý nosia pozostalí vence.
Zajtra sa dozvieme, po kom bola pomenovaná Cirbusovej ulica v Barci.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári