a predaj za 100 miliónov zamietli, nepovažuje predseda poslaneckého klubu KDH Martin Boritáš za blamáž. Tvrdí, že pravicové kluby našli najlepšie východisko zo zamotanej situácie a na neúspechu súťaže majú rovnaký podiel viny vedenie mesta, poslanci i investor.
Boritáš považuje za korektný postup primátora Františka Knapíka (KDH), ktorý na zastupiteľstve prezentoval opačný názor ako pravicové kluby. Primátor verejne povedal, že návrh spoločnosti WBS na kúpu za 100 miliónov je dobrý, firma dôveryhodným partnerom a zámer vybudovať v areáli kasárni modernú obytnú štvrť so zeleňou sa mu pozdáva.
"Výberová komisia odporučila primátorovi prijať návrh jednej spoločnosti, on ho akceptoval. Následne prebehli rokovania, oddelenie správy majetku spracovalo návrh na odpredaj a viceprimátor Čečko ho predložil na rokovanie zastupiteľstva. A to jednoznačne rozhodlo v súlade so zákonom. To, že primátor vyjadril odlišný názor ako ja a drvivá väčšina poslancov (proti predaju bolo 39, za 4, zdržali sa 2 - pozn. red.), z nás nerobí nepriateľov," zdôraznil Boritáš.
Šéf klubu KDH uznáva, že súťaž nebola dobre pripravená a jej pravidlá boli nejasné, čo potom spôsobilo až zrušenie súťaže.
"Už na 1. zasadnutí komisie na vyhodnotenie predložených ponúk, ktorej som bol členom, som všetkým kolegom odovzdal písomnou formou zásadné pripomienky k podkladom na verejnú súťaž. Neboli akceptované," vysvetľuje Boritáš.
Chýbal mu presný postup, čo bude nasledovať po oznámení výsledku súťaže účastníkom, keďže kritérium cena nebola v nej zahrnutá a nebolo jasné, či sa budú kasárne predávať, prenajímať alebo inak s nimi narábať. Nikto z komisie nenamietal, prečo mesto nezmenilo najprv územný plán tak, aby sa tam mohli stavať byty, neurčilo mantinely zastavanosti a takto pripravený pozemok podľa predstáv Útvaru hlavného architekta (ÚHA) a zastupiteľstva neponúklo v súťaži na odpredaj, kde by cena a dôveryhodnosť investora mali najvyššiu váhu.
"Na zastupiteľstve právom zazneli kritické aj konštruktívne názory, aby sme pre všetky druhy verejných súťaží mali jasné, jednoznačné a transparentné pravidlá. Okamžite je nutné zmapovať majetok mesta a rozdeliť ho podľa možností využitia, pripraviť návrhy na zmenu územného plánu Košíc a predložiť ho na rokovanie zastupiteľstva."
Boritášovi prekážalo, že spoločnosť WBS tvrdila, že pozemky vedené ako zeleň majú nulovú hodnotu, že neseriózne tesne pred hlasovaním o konečnom verdikte zmenila ponuku neštandardným spôsobom a k 100 miliónom pridala ešte 5 miliónov pre Arcidiéceznu charitu na riešenie útulku bezdomovcov.
"Považujem za chybu, že predstavitelia firmy transparentne neprezentovali svoj zámer v poslaneckých kluboch v dostatočnom predstihu. Z nedostatku informácií tak vznikli nepotvrdené podozrenia, pochybnosti, nedôvera, špekulácie o cene," dodáva Boritáš, ktorý je presvedčený, že magistrát sa z chýb poučí a súťaž v repríze prebehne bez problémov, lebo bude mať jasné kritériá.
Priebeh kauzy kasárne kpt. Jaroša
september 2006 - prvýkrát zasadla komisia
október 2006 - komisia vyhodnotila dve ponuky, najviac bodov dostala WBS
november 2006 - na mimoriadnom zastupiteľstve predložený návrh na odpredaj kasárni za 84 mil. s podmienkami zaväzujúcimi zmeniť územný plán podľa priania kupujúceho (5 mil. pokuta, ak to mesto neurobí) poslanci odmietli schváliť. Je pred voľbami, primátor Knapík návrh sťahuje
marec 2007 - na zastupiteľstve je nový návrh - cena 100 mil., poslanci ju odmietnu ako nevýhodnú, schvália zrušenie súťaže
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári