Taký je súhrnný trest, ktorý Okresný súd Košice II vymeral 52-ročnému Stanislavovi Č. za trestný čin ublíženia na zdraví. Jeho o päť rokov staršiemu spoluobžalovanému Ladislavovi J. uložil pol roka s odkladom na 15 mesiacov. Poškodenú Kvetu L. súd odkázal s uplatneným nárokom na náhradu škody na občianskoprávne konanie.
Stanislav Č. si uvedený trest vyslúžil za to, že ako zamestnávateľ porušil dôležité povinnosti, vyplývajúce zo zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, resp. bezpečnosti práce a technických zariadení pri stavebných prácach. Okrem toho nedostatočne zabezpečoval preškoľovanie pracovníkov svojej firmy. Podľa rozhodnutia súdu obžalovaný stavbyvedúci Ladislav J. nezabezpečil pracovisko a ochranné pomôcky tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť ľudí. Navyše, ani jeden z obžalovaných nekontroloval dodržiavanie bezpečnostných predpisov.
Devätnásteho augusta 2002 došlo v telocvični Gymnázia na Opatovskej ulici v Košiciach k prepadnutiu nedostatočne zabezpečenej podlahy pojazdného lešenia. Zamestnanci Stanislava Č. ho postavili a používali na jeho pokyn. Vedel o tom aj stavbyvedúci Ladislav J., ktorý riadil práce v telocvični. Potom prišiel pád Mirona L. z lešenia. Ten spadol z výšky 4,1 metra, pričom lešenie nebolo zabezpečené proti pádu.
Robotník utrpel zlomeninu lebečnej klenby, zlomeniny panvy a vretennej kosti. V nemocnici ťažkým zraneniam podľahol. Bezprostrednou príčinou jeho smrti bol ťažký opuch a pomliaždenie mozgu a tiež vnútrolebečné krvácanie. Súdna pitva ukázala, že mal v krvi 0,42 - 0,51 promile alkoholu.
Obžalovaní popreli vinu za to, čo sa stalo. Obidvaja zdôraznili, že v kritický deň Miron L. nemal pracovať na lešení. Podľa príkazu stavbyvedúceho mal spolu s kolegom natierať kovové konštrukcie na osadzovanie okien. Stanislav Č. nepoprel, že zabezpečil pojazdné lešenie pre zákazku, ktorú mal v telocvični gymnázia realizovať počas prázdnin.
"Nikto mi nesignalizoval žiadne nedostatky v súvislosti s ochranou bezpečnosti zdravia pri práci," uviedol obžalovaný.
Ladislav J. zdôraznil, že Mironovi L. osobne nariadil, aby s Jozefom Č. natierali kovové kryty okien, ktoré boli uložené na podlahe v telocvični. Kto urobil demontáž krytov, nevedel uviesť. Tvrdil však, že poškodený vedel o zákaze používať lešenie, ktoré na pokyn Stanislava Č. postavil s kolegom Jozefom B. A to napriek tomu, že na to nemali odbornú spôsobilosť.
"Bol som presvedčený, že v tejto situácii nesie zodpovednosť za bezpečnosť pracovníkov na lešení môj zamestnávateľ," uviedol Ladislav J. Vyhlásil tiež, že on sám a podľa neho ani ostatní pracovníci firmy neboli školení v oblasti bezpečnosti práce a technických zariadení, ktoré sa používali pri stavebných prácach.
Zdôraznil, že po postavení lešenia, keď robotníci na časť jeho podlahy použili lavičky z telocvične, vyjadril obavu o bezpečnosť pracovníkov. Jozef B., ktorý lešenie staval, ho však ubezpečil, že si budú dávať pozor.
"Na podlahe telocvične sme natierali kryty okien, bolo ich asi 20 kusov. Keď sme mali natreté štyri, rozhodli sme sa, že ich umiestnime na okná. Stáli sme na lešení, ale osadiť kryt sa nám nepodarilo. Chceli sme ho vymeniť, Miron sa s ním otáčal a pritom jeden z dielcov podlahy lešenia, ktorú tvorili aj tri telocvičné lavičky, sa pod ním prepadol," opísal kritické okamihy brat zamestávateľa Jozef Č.
Priznal, že na lešení bolo pôvodne namontované aj zábradlie, ale dva dni predtým ho spolu s Mironom L. demontovali, aby im pri osadzovaní natretých krytov neprekážalo. Predtým si boli niečo zajesť a vypili po jednom 12-stupňovom pive. Svedok uviedol, že sa zúčastnil školenia o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a robil z neho testy.
Jozef B. priznal, že spolu s Mironom L. zmontovali pojazdné lešenie. Aby bolo pevnejšie, postavili ho do štvorca. Kvôli tomu ešte potrebovali dosky, ale zamestnávateľ ich nemal, preto použili lavičky z telocvične. Takto pracovali asi dva týždne, potom ochorel...
"Stanislav Č. nás školil každý mesiac a sústavne nám pripomínal, že si máme dávať pozor," uviedol Jozef B. Ku konzumácii alkoholických nápojov na pracovisku dodal, že len výnimočne si dali po jednom pive.
Ján F. potvrdil, že pre firmu obžalovaného Stanislava Č. realizoval jedno školenie. Až po pracovnom úraze v telocvični si u neho objednal aj školenie na získanie oprávnenia vykonávať montáž a demontáž pomocných konštrukcií, resp. na práce vo výškach.
"Stavať lešenie môže iba absolvent školenia lešenárskej techniky po teoretickej a praktickej príprave," zdôraznil Ján F.
Z posudku znalca z odboru bezpečnosti práce vyplynulo, že v telocvični došlo k viacerým porušeniam predpisov. Okrem iného chýbala kontrolná činnosť zo strany vedenia. Nedostatky v tomto smere konštatoval aj Inšpektorát práce v Košiciach. V správnom konaní uložil Stanislavovi Č. pokutu vo výške 100-tisíc korún.
Prvý verdikt v uvedenej kauze padol už v máji 2005. Súd vymeral obžalovaným diferencované podmienečné tresty, proti ktorým sa odvolali. Krajský súd v Košiciach verdikt zrušil a vrátil "okresu" na doplnenie dokazovania. Na základe neho uložil obžalovaným hore uvedené tresty. Rozsudok nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári