týždeň otvorenie Školiaceho a tréningového centra so zameraním na praktickú prípravu pre strojársku oblasť.
Getrag Ford poskytol škole moderný stroj, ktorý slúži na presné, počítačom riadené opracovanie súčiastok. Náklady na jeho zakúpenie vrátane softvéru predstavujú vyše tri milióny korún.
Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa hovorí o tom, že práve v tejto škole sa odštartovalo prepojenie praxe a školstva.
"Bez toho, aby si v budúcnosti investori nepripravovali kvalifikovanú pracovnú silu, to nepôjde. Môžu mať stroje, aké chcú, keď nebudú mať ľudí, úspech sa nedostaví. V kraji totiž zisťujeme, že nemáme toľko kvalifikovaných pracovníkov pre firmy, ktoré sa tu etablujú. Jedným z dôvodov je, že investori prišli neskôr a ľudia odišli za prácou inde," vysvetlil Z. Trebuľa a zdôraznil, že je potrebné čo najskôr uskutočniť racionalizáciu odborného školstva. To totiž už dlhšie stagnuje a sú odbory, o ktoré nie je záujem.
"Robíme analýzu, pretože plánujeme racionalizáciu škôl. Je tu aj otázka napojenia na investorov, aby sme vedeli zladiť jednotlivé profesie. Oslovujeme firmy, aby investovali do vzdelávania. Tento proces sa však musí udiať veľmi citlivo," uviedol predseda KSK.
Riaditeľka školy Edita Pitlaničová informovala, že nový stroj budú využívať prevažne tretiaci. Tí už nebudú musieť prácne sústružiť súčiastky, ale navrhnú ich na počítači a stroj všetko vyrobí.
"Sme pripravení na výučbu moderných technológií, dokonca výučba v školiacom centre je už zahrnutá aj v učebných osnovách na tento školský rok."
KSK prispel na stavebné úpravy sumou 200-tisíc a ďalších 570-tisíc Sk zohľadnil v rozpočte na úhradu nákladov školenia dvoch pedagógov v Nemecku.
SPŠ strojnícka je druhá škola, ktorú si Getrag Ford vybral. Pilotnou školou je SOU dopravné.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári