prípade Buzuluckej ulice.
Buzuluk je mesto v Kazachstane, jednej z bývalých sovietskych ázijských republík. Práve v tomto meste sa sformoval a vycvičil 1. čs. poľný prápor, ktorý sa pod vedením Ludvíka Svobodu rozrástol na 1. čs. armádny zbor v Sovietskom zväze.
Prelom vo vojne, ktorý sa začal víťazstvom sovietskych vojsk pri Stalingrade a ktorý jednoznačne potvrdili po ňom nasledujúce víťazstvá Sovietskej armády (bojom pri Orle a v Kurskom oblúku v lete 1943), predstavoval rozhodujúci vonkajší impulz pre rozvoj protifašistického hnutia i v Československu.
Na základe československo-sovietskej dohody o spolupráci po vojne z 18. júla 1941 sa už v druhej polovici roku 1942 začala bojová príprava československých vojakov v Sovietskom zväze. V Buzuluku to bol 1. čs. poľný prápor, neskôr prvý čs. armádny zbor, ktorý už v marci 1943 ako prvá zahraničná jednotka v zostave Červenej armády zasiahol po prvý raz do boja pri Sokolove. Odtiaľ viedla jeho bojová cesta po boku Červenej armády cez víťazné bitky pri Kyjeve, Bielej Cerkvi, v južných oblastiach poľského kraja Rzeszów na karpatských masívoch a Dukle, o Liptovský Mikuláš a Ostravu až do Prahy.
Spomienkou na vojnové obdobie je názov ulice, ktorá bola pomenovaná po meste, kde sa začala príprava na oslobodenie Československa.
Zajtra sa dozvieme, prečo sú niektoré ulice pomenované podľa ciest, kam vedú.
(pod)
Autor: Buzulucká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári